Topuklu Ayakkabı ile Nasıl Yürünür?

Topuklu ayakkabı ile nasıl yürünür? Diye kara kara düşünüyor musunuz? İlk defa yüksek topuklu bir ayakkabı giyecekseniz tedirgin olmanız normal.

Çünkü topuklu ayakkabıyla yürümek zor, hele ki yeni başlayanlar için…

Siz de topuklularla manken gibi yürümek istiyorsanız paylaşacağımız tüyolar çok işinize yarayacak.

Topuklu Ayakkabı ile Nasıl Rahat Yürünür?

Kombinlerinizi üst seviyeye taşıyacak olan topuklu ayakkabılar, doğru kullanmadığınız takdirde kâbusa dönüşür. Doğru ayakkabı tercih etmek kadar, bu ayakkabıyla doğru yürümek de önemli.

Kadın modasında vazgeçilmez bir yere sahip olan topuklu ayakkabılar zarif, gösterişli görünümüyle herkesin ilgisini çeker.

Göz alıcı, feminen, şıkır şıkır kombinlerin ayrılmaz bir parçası olan bu ayakkabılar, en doğru şekilde nasıl giyilir?

İşte, topuklularla nasıl yürünür? Sorusunun maddeler hâlinde cevabı:

Topuklu Ayakkabı ile Nasıl Yürünür
Topuklu Ayakkabı ile Nasıl Yürünür

1.Önce Topuk, Ardından Parmak Uçları

İlk olarak tabanı yere temas ettirin, daha sonra da parmak uçlarınızı. Böylelikle adımlarınız daha doğal görünecek ve yere sağlam basacaksınız.

Ayakkabı topuğu parmak ucundan önce gelsin ki dengeyi korumak mümkün olsun.

2.Küçük Adımlar

Ayağınızda topuklu olduğu için herhangi bir mesafeyi, normalden daha çok adım atarak gitmeniz gerekecek. Adımlarınızın daha zarif gözükmesi için vücudunuzun üst kısmını hafif hafif hareket ettirin.

3.Ayakkabı, Ayağınıza Tam Otursun

Topuklu ayakkabı ile nasıl kolay yürünür? Diyorsanız, ayağınıza tam gelen bir ayakkabı seçmeniz gerektiğini unutmayın. Ayak şeklinize ve numaranıza uygun bir ayakkabı satın alın. Numara uygunluğunun yanı sıra taban rahatlığı ve malzeme kalitesi de göz önüne almanız gerekenler arasında.

Bunlara dikkat etmediğiniz takdirde doğru düzgün yürümeniz imkânsızlaşacaktır. Bol veya dar gelen ayakkabılar konforunuzu bozarak buna izin vermeyecektir.

Ayakkabınız normalden daha büyük topuklara sahipse ayağınıza oturmasını sağlamak için ayak pedlerinden yararlanabilirsiniz.

4.Göğsünüzü Öne İtin, Hafifçe Geriye Yaslanın

Böyle yapmak duruşunuzun daha zarif ve dik olmasını sağlayacaktır. Kendinden emin görünmek istiyorsanız yürürken bu ayrıntılara dikkat edin.

5.Pratik Yapmak

Yeni aldığınız topuklular ile dışarı çıkmadan evvel pratik yapın. Evde veya kısa mesafeli yerlere giderken giyebilir, deneme yaparken topuklunun ayağınıza vurup vurmadığını da test edebilirsiniz.

Bunu gerçekleştirirken farklı zeminler üzerinde test yapmayı ihmâl etmeyin. Sadece halı üzerinde değil; toprak, çim, taş zemin, parke ve fayans gibi yüzeylerde de yürüyün. Böylece dışarıdaki farklı yol şartlarına kolayca ayak uydurabilirsiniz.

6.Acele Etmemek

Topuklularla hızlı bir biçimde yürümeye çalışmanız hem tehlikelidir, hem de tuhaf görünmenize yol açar. Özgüvenli, dengeli bir duruş sergilemek için adımlarınızı yavaş atın.

7.Düz Çizgide Yürüyormuş Gibi Düşünün

Topuklu ayakkabı ile rahat yürümek için ne yapılmalı? Diye merak ediyorsanız, yürürken düz bir çizgide olduğunuzu düşünerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Ayaklarınıza bakmayın, karşıya bakarak düz çizgide yürüyor olduğunuzu hayal edin.

8.Ayağınızı Hafifçe Kıvırın

Her adım atarken veya düşeceğinizi hissettiğinizde ayakkabınızın dışına baskı uygulamak için ayağınızı hafif kıvırın. Bu, ayağınızın topukluya daha çok yakınlaşmasını sağlar ve manevra yapmasını kolaylaştırır.

9.Yürüdüğünüz Zemini Dikkate Alın

Aklınızda, topuklu ayakkabı ile nasıl yürünür? Diye bir soru varsa, yürüyeceğiniz zemini önceden belirlemek ve gününüzü planlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun için etkinlikleri, davetleri, gideceğiniz mekânın özelliklerini hesaba katmalısınız. Örneğin topuklularla çimde veya çakıllı yollarda yürümek kolay değildir.

Topuklu Ayakkabı Giymekte Zorlananlara Tavsiyeler

 • Ayakkabılarınızın İçini Pudralayın

Her giydiğinizde parmaklarınız, topuğunuz tahriş oluyorsa talk pudrası ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Bu sayede ayakkabının vurmasını önler ve daha rahat yürüyebilirsiniz.

Eğer işinizi sağlama almak istiyorsanız topuklularınızı bir gece öncesinden soğutmanızı öneririz. Fakat bunu yaptığınızda ayakkabınızın yarım numara kadar genişleyeceğini unutmayın.

 • Ayaklarınızı Nemlendirin
Topuklu ayakkabı ile zorlanmak
Topuklu ayakkabı ile zorlanmak

Topuklu ayakkabı ile yürümenin püf noktaları işe yarasın istiyorsanız ayaklarınızı nemli tutmaya özen gösterin. Çünkü ayaklarınız, ayakkabı içindeyken tahriş olabilir, kızarabilir, hatta su toplayabilir.

Giymeden evvel nemlendirici bir krem sürerseniz bu tarz sorunların oluşma riskini en aza indirirsiniz.

 • Jel Ortopedik Ayakkabı Tabanlıklarından Yararlanın

Nasır veya topuk dikeni gibi ayak problemleriniz varsa jel ayak tabanları sizin için kurtarıcı olacak.

Bunları online satış platformlarında, eczanelerde veya ayakkabı mağazalarında bulabilirsiniz.

Söz konusu ürünler ayakların doğal basış konforunu sunarak adımlarınızı daha rahat atmanıza yardım eder.

 • Bunyon Koruyucu Parmaklıklar Kullanın

Topuklu ayakkabı ile rahat yürümenin yolları arasında öne çıkan bir diğer tavsiye de bunyon koruyucu parmaklıklar. Bu ürünler ayak baş parmağını ve bu bölgede bulunan kemiği ayakkabının sert yapısından, baskıdan korur. Her kullanım sonrası yıkanarak temizlenmelidir.

Ucu kapalı olan topuklu ayakkabı modeller için uygundur. Ayak yapısının bozulmasını engeller. Baş parmak kemiğinin dışarı doğru çıkıntı oluşturmasını da önler. (Bu duruma ‘bunyon adı’ denir.)

 • Yara Bandı Takın

Topuklu ayakkabı ile nasıl yürünür? Sorusuna cevaben paylaşacağımız son öneri ise, parmaklarınıza ve topuk arkasına yara bandı yapıştırmanız.

Uzun saatler boyunca topuklu ayakkabı giymeniz gerekecekse bu basit ancak etkili çözümden yararlanabilirsiniz. Topuklunun hangi noktaları ayağınızı rahatsız ediyorsa oralara yara bandı yapıştırabilirsiniz.

Tek yüzeyin biraz ince geldiğini düşünüyorsanız çift yara bandı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Eğer bu makalemizi beğendiyseniz bu gibi içerikler de yazılarımızın bulunduğu Moda kategorimize göz atmalısınız !

“Topuklu Ayakkabı ile Nasıl Yürünür?” üzerine 16 yorum
 1. Maalesef bunları bilmeden yürüyen bir sürü hanımefendi var. önceden filmleri bile konu olan kitabı Başa koyup yürüme denemeleri vardı… Dediğiniz gibi dik küçük adımlarla düz bir çizgiyi takip ediyormuşçasına yürümek hem görsel açıdan hem de sağlık açısından en güzeli…

  Cevapla
 2. Paylaşımınız çok faydalı hepsini dikkate alacağım verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim 🙏🏻

  Cevapla
 3. Topuklu ayakkabılar ile yürüme teknikleri verilmesi bayanların kendilerini sakatlamadan çok rahat yürümelerini kolaylaştırıyor

  Cevapla
 4. Bu tavsiyeler tam bana göre topuklu ayakkabıyla asla rahat yürüyemem. Verdiğiniz tüyolar üzerinde biraz çalışarak bende rahatlıkla giyebilirim artık 🙂

  Cevapla
 5. Spor ayakkabı alışığım topuklu ayakkabı kullanmakta ciddi zorlanıyorum bu tavsiyeler tam bana göre mutlaka deneyeceğim çok teşekkürler

  Cevapla
 6. Gerçekten çok güzel kaliteli bilgilendirici sayfa olmuş sayenizde yöntemleri deniyorum çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim

  Cevapla
 7. Abimin düğününden önce bu yazıyı okumak benim için çok yararlı oldu düz yolda bile yürüyemiyordum çünkü

  Cevapla
 8. Topuklu ayakkabı ile asla yürüyemeyen Ben tavsiyelerinizle makaledeki açıklamalar ile artık daha rahat yürüyebiliyorum

  Cevapla
 9. Çok faydalı paylaşım olmuş, bi çok kişi farkında olmadan sakatlaniyor, umarım burada mı detaylara dikkat edilir sorunsuz topuklu giyme alışkanlığı kazanırlar kaleminize sağlık 💯

  Cevapla
Yorum yapın