İshak Paşa Sarayı Nerede ?

İshak Paşa Sarayı nerededir ? Doğubayazıt ve Gürbulak sınırında bir ovanın ortasında yer almaktadır. Sarayın tamamlanması için 90 yıl harcandığı iddia ediliyor. 1868 olarak belirtilen inşaatın başlangıcından 1874 yılında tamamlanıncaya kadar ortaya çıkan anlayış şöyledir: İnşaatın Çolak Abdi Paşa ile başladığı ve oğlu Seyfettin Paşa tarafından bitirildiği 1934 yılından itibaren.  Efsaneye göre her 30 yılda bir bir kişi 3 veya 4 yeni mimari teknik icat etmiş ve bu tekniklerin sarayın inşası sırasında kullanıldığı söylenmektedir. Bu tarihi yapıda taş bloklar ve bazen de ahşap unsurların yanı sıra tuğla da kullanılmaktadır. Yapı yüzyıllar boyunca gezginler ve misafirler için kervansaray ve han olarak kullanılmıştır. İran sınırına yakın coğrafi konumu göz önüne alındığında, bu kervansarayın asıl amacının İran’dan (veya muhtemelen Ermenistan veya Azerbaycan’dan) Avrupa ve Çin ile ipek ticareti yapan tüccarların ikametgahı olması daha olasıdır.

İshak paşa sarayı nerede
İshak paşa sarayı nerede

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı İnşaat projesi üstlenilirken, yakındaki Katedral Kilisesi’nin bir başka büyük inşaat projesi devam etti. Ani yakınlarındaki diğer yapıların yapımında taş kullanılmışsa da, bu sarayın neredeyse tamamının kesme taştan inşa edildiği söylenmektedir. Yaklaşık 64 metreye 50 metre (210 ft × 164 ft) ölçülerinde sekizgen bir plana sahiptir. Yerden iki kat ve zeminden bir bodrum kattan oluşmaktadır.

Bu saray, Aras Nehri üzerinde gün batımını izleyebileceğiniz ve Azad Dağı manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz bir yerde inşa edilmiştir. Bu saray, bir kapalı ve bir açık avlu, 200 odalı harem bölümü, bir avludan oluşmaktadır. cami ve medrese. Bugün, 19. ve 20. yüzyıllardan kalma eserler koleksiyonuna sahip yerel bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Saray, parkı ile birlikte 27 Mart 1983 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile birinci kategori kültür mirası olarak tescil edilmiştir.

Eskiden Saray olarak kullanılan bu tarihi yapı günümüzde ise müze olarak ishak paşa sarayı’nı ziyaret etmek mümkündür

ishak paşa sarayı hangi ilimizdedir

Bir yönü ağrı dağına bakan İshak paşa sarayı ülkemizin Kuzey Doğusunda bulunan Ağrı ilinin Doğu Beyazıt ilçesinde bulunmaktadır. İşte bu cevap ile ishak paşa sarayı nerede adlı sorunuzu cevaplamış oluyoruz.

ishak Paşa Sarayı`na Nasıl Gidilir ?

ishak paşa sarayı`na gitmek için Ağrı merkez de ki minibüs dolmuşlarını kullanarak gidebilirsiniz. Eğer özel aracınız ile gitmek istiyorsanız, Yukarıtavla köyü lokasyonu ile navigasyon kullanarak Saray`a ulaşabilirsiniz.

Peki ishak Paşa Sarayı Kim tarafından yapılmıştır ?

Sarayın mimarisi Çolak Abdi Paşa ile başladığı ve oğlu Seyfettin Paşa`nın mimari eseridir.

İshak Paşa Sarayı Manzarası

ishak paşa sarayı hakkında bilgi
ishak paşa sarayı hakkında bilgi

Sarayın mimarisi, Anadolu’nun 16. ve 19. yüzyıllar arasında iktidara yükselişindeki toplumsal yapının bir yansımasıdır. Saray, 20. yüzyılın başlarında Bay Journois tarafından kazılmış ve ilaveler yapılmış bir plato üzerine inşa edilmiştir.

UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan ve Büyük Osmanlı’nın Anadolu’da bulunan en seçkin eserlerinin başında gelen Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki Tarihi İshak paşa Sarayı her sene ciddi sayıda ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kovid-19 Salgın döneminde dahi bu ziyaretçi trafiği hiç azalmamıştır.

Bu Makalemize ek olarak İshakpaşa sarayı video anlatımını da izlemenizi tavsiye ederiz.

YouTube video

ishak paşa sarayı nerede ve nasıl gidilir adlı makalemizi okumuş oldunuz. Ülkemiz ve Dünya üzerinde gezilecek yerler ve tatil yapılacak yerler hakkında daha geniş kapsamlı bilgilere erişmek için Gezi Rehberi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın