Gürcistan Asgari Ücret ve İşçi Maaşları

Gürcistan’ın tüm işverenler için geçerli olan bir asgari ücret ve işçi maaşı yasası vardır. Ancak, beşten az çalışanı olan işverenler, yıllık satış hacmi 40.000 doların altında olan işletmeler ve yalnızca ev işçisi çalıştıran işverenler gibi bu yasanın bazı istisnaları vardır. Gürcistan’da asgari ücret yasaları da zamları kapsamaz, ancak çoğu işveren ve çalışan maaşları artırmak için bir anlaşmaya varabilir. Yemek sektöründe çalışmak isteyen aşçıların bir kısmı ayda 1.000 dolara kadar maaş alabiliyor. Ülkede berber, kuaför fırıncı eczacı olanlar iş bulabiliyor. Mesleği olan usta insanlar her yerde kolayca iş bulabilirler.

Gürcistan Asgari Ücret ve İşçi Maaşları
Gürcistan Asgari Ücret ve İşçi Maaşları

Gürcistan Asgari Ücret

Komşu ülkemiz ve harika yemekleri ve manzaraları olan harika bir ülke, Gürcistan’da asgari ücret 700 Gel. Bunu Türk Lirasına çevirirsek 4800 Türk lirasına denk geliyor. Gürcistan asgari ücreti 233 avro. Bu miktar dünya standardının altındadır. Bu nedenle, ülkede geçim sıkıntısı olan birçok insan var.

Gürcistan’da Yaşam

Gürcistan asgari ücret ayda 1.400 Lari olarak ödeniyor. 1 Lari yaklaşık olarak 5.99 Liradır. Gürcistan asgari ücret 2022 yılında 136 dolar olarak ödeniyor. Ülkede sigara ve alkol lokanta yemekleri oldukça ucuzdur. Ülkede 2+1 ev kirası aylık olarak 500 dolara tekabül ediyor. Gürcistan’da ev kiralarken ev sahipleri ile sıkı bir pazarlık yaparak fiyat konusunda esnetici olabilirsiniz. Gürcistan’da 90 gün (3 ay) vizesiz yaşamak mümkündür. Arkasından bu ülkede çalışmak isterseniz çalışma izni almak gereklidir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki federal asgari ücret saat başına 7,25 dolardır, ancak eyalet yasaları değişiklik gösterir. Gürcistan’da asgari ücret saat başına 5,15 dolardır ve bahşiş alan hizmet sektöründeki işçiler, öğrenciler ve diğer bazı muafiyet gerektiren meslekler için geçerli değildir. 

Gürcistan asgari ücret
Gürcistan asgari ücret

Gürcistan’da Çalışma Hayatı

Gürcistan’ın hizmet çalışanları için ayrı bir asgari ücreti vardır. Bu çalışanlara saat başına en az 2,13 ABD Doları ödenmesi gerekir, ancak işverenler daha az ödemeyi tercih eder. Bununla birlikte, işverenler, çalışanlarına bahşiş vermeleri halinde işçilerine devlet asgari ücretini ödemeye teşvik edilir. Genel olarak, asgari ücret ile federal asgari ücret arasındaki farkın işveren tarafından karşılanması gerekir. Gençler ve öğrenciler için geçerli olan asgari ücret şartında bazı istisnalar da vardır.

Kaynak : https://www.gncbilgi.com/gurcistan-asgari-ucret

Yorum yapın