En Popüler Giyim Tarzları Hangileri?

En popüler giyim tarzları içerisinde; bohem, casual, maskülen, gotik, feminen gibi stiller ön plana çıkıyor.

Evet, moda her geçen gün değişiyor. Fakat bazı giyim tarzlarının moda dünyasındaki yeri hiç sarsılmıyor.

Bu içeriğimizde onlardan bazılarına kısaca değineceğiz.

en popüler giyim tarzları
en popüler giyim tarzları

En Popüler Giyim Tarzları ve Stilleri

Giyim tarzı kişilerin karakterini yansıtıyor. Güçlü bir duruş sergilemeye büyük katkı sağlayan giyim tarzımız, nasıl biri olduğumuzla ve o anki ruh hâlimizle ilgili fikir veriyor.

Seçeceğimiz kıyafetler beden dilimizi tamamlayacağı ve kendimizi ifade etmemize yardımcı olacağı için kıyafet tercihi yaparken özenli davranmamız gerekiyor.

Diğer taraftan, kombinlerimiz karşı cinsi etkileme hususunda da oldukça önemli. Tabii ki şık giysileri aksesuarlarla da taçlandırmak şart.

Hâl böyleyken, hangi giyim tarzını benimseyeceğimiz noktasında kararsız kalmamız doğal.

İşte size ilham verecek en popüler giyim tarzları:

Avangart Stil

Bu tarz gündelik hayatta pek fazla tercih edilmiyor. Sanatsal kıyafetlerin ve aksesuarların kullanımına dayalı olan bu stilin parçaları genelde standart dışı malzemelerden yapılıyor.

Sıradışı, marjinal bir tarz arayanlara hitap eden Avangart, klasik stillere meydan okuyor.

avangard giyim tarzi
avangard giyim tarzi

Gotik Giyim Tarzı

Bu ise biraz gizemli, biraz da hüzünlü bir havaya sahip. 1970’lerden bu yana popüleritesini kaybetmeyen gotik giyim tarzı; dantel, tül ve deri kullanımını öne çıkarıyor.

Ağırlıklı renkler arasında ise; siyah, mor, lacivert gibi koyu, soğuk renklerden söz etmek mümkün.

gotik giyim tarzı
gotik giyim tarzı

Feminen Giyim Tarzı

Bel bölgesinin inceliğini vurgulayan bu tarz, kıvrımlı vücut hatlarını öne çıkarıyor. Kadınsallığın baskın olduğu bu giyim tarzında; büyük kemerlere, yüksek topuklulara, bele tam olarak oturan eteklere rastlıyoruz.

Abartılı öğelerden uzak bir giyim tarzı olduğu için gösterişli aksesuarlar, dikkat çekici kıyafetler, aşırı yırtmaçlar vb. kendine bu giyim tarzında yer bulamıyor. Lüks giyimi sevmiyorsanız, sadelikten yanaysanız size hitap ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Feminen giyim tarzı
Feminen giyim tarzı

Bohem Giyim Tarzı

Bu da en iyi giyim tarzları içinde kendisinden sıkça söz ettiriyor. Ancak bu giyim tarzında asıl amaç şık ve güzel görünmek değil, rahat etmek.

Bundan dolayı ilk öncelik tasarım değil, konfor. Ânı yaşama felsefesinin ürünü olan bohem tarzda içtenlik, samimiyet, özgürlük, doğallık hâkim.

Bu yüzden söz konusu giyim stilinde karmaşık ya da renkli desenler yer ediniyor. Cıvıl cıvıl işlemeler, figürler, taş ya da boncuk detaylı bilezikler, çiçek desenleri, püsküllü yelekler de bu giyim tarzında kendini gösteren parçalardan. Gümüş yüzükler ve dantel detaylı öğeler de bohem tarza zenginlik katıyor.

Bohem giyim tarzı
Bohem giyim tarzı

Minimalist Giyim Tarzı

Minimalizm akımını duymuşsunuzdur. İşte bu tarzı da, o akımın moda dünyasındaki yansıması şeklinde nitelendirebiliriz.

Malum olduğu üzere minimalizm, ‘azdan çok’ düşüncesi ve sadelik anlayışı üzerine kurulu. Her şeyin az detaylı, yalın, şatafattan uzak olması gerektiğini savunuyor. ‘Gereken, gerektiği kadar kullanılmalı.’ Diyor.

Minimalist giyim tarzı
Minimalist giyim tarzı

En popüler giyim tarzları listesinde üst sıralardaki yerini koruyan minimalist giyim stili bu sebeple cafcaflı şeyler barındırmıyor. Çarpıcı renkler de bulundurmayan bu giyim tarzı basit, net formlardan meydana geliyor. Onun için sade çizgiler daha baskın. Yoğun desenler, parlak renkler ile karşılaşamıyoruz.

Cesur dekolteler, gösterişli takılar ve buna benzer abartılı ne varsa minimalist giyim tarzından uzak. Özetle bu, en nahif ve mütevazı giyim stili olarak tanımlanabilir.

Maskülen Giyim Tarzı

Sert ve keskin hatları ile güçlü bir imaj oluşturmak isteyen kadınlar tercihini bu giyim tarzından yana kullanıyor. Erkek giysilerinin çizgileri ve renkleri kadın modasına göre uyarlandığında bunun adı maskülen tarz oluyor.

Maskülen giyim tarzı
Maskülen giyim tarzı

Bu giyim tarzının en önemli tamamlayıcılarından bazıları ise şöyle;

 • Klasik ceketler
 • Yüksek bel bol kesim pantolonlar
 • Geniş yakalı gömlekler
 • Kravatlar ve papyonlar
 • Makosen ayakkabılar,
 • Loafer ayakkabılar
 • Pantolon askıları
 • Oversize kabanlar

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz, daha önce ki moda içerikli, Elbiseler ve Ayakkabılar Nasıl Kombinlenir? adlı makalemizi ya da Gümüş Takılar Nasıl Kombinlenir? adlı makalelerimizi de okumanız da fayda var.

“En Popüler Giyim Tarzları Hangileri?” üzerine 15 yorum
 1. Gerçekten çok güzel kaliteli bir site en çok ilgilendiğim konular stil tarz çok güzel şeyler öğreniyorum

  Cevapla
 2. Böyle siteler sayesinde gündemi de yakından takip etme şansı buluyoruz. Teşekkür ederiz emeğinize sağlık.

  Cevapla
 3. Herkesin zevki farklı ama stiller her biri kendi alanında çok iddialı bilmediklerimi de öğrenmiş oldum

  Cevapla
Yorum yapın