Kaliteli Bal Nasıl Olmalıdır ?

Sabah kahvaltılarımız da evimizin vazgeçilmezi olan Sağlıklı ve kaliteli bal nasıl olmalıdır?
Bal lezzetli ve sevilen bir besin olduğu kadar araştırmalara göre dünya üzerinde en sağlıklı ve en kaliteli besin kaynaklarından bir tanesidir. İslam dininin kutsal kitabı Kuran’da da balın sağlıklı ve kaliteli besin kaynağı olduğundan bahsedilmiştir. Ancak, balın bu denlim kaliteli olması fiyatlarının da yüksek olmasını yanında getirmiştir. Ayrıca, günümüzde bal üreticileri balın öz kaynağı ile oynamaya başlamış ve insanların baldan alacakları faydaları göz ardı etmiştir. Baldan daha fazla para kazanmak uğruna yapılan bu yanlış insanların bala olan güvenlerini sarsmıştır. Peki kaliteli bir balı nasıl anlarız.

Kaliteli Bal Nasıl Olmalıdır ?
Kaliteli Bal Nasıl Olmalıdır ?

Gerçek bal nasıl anlaşılır ?

Gerçek balın anlaşılmasında bir takım unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Gerçek balda olması gereken bazı olanaklar bulunmaktadır. Balın renginin mat olması içerisinde beyaz kristallerin olması ve bekleyince şekerlenmesi balın gerçek bal olduğunun anlaşılmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesidir. Bal en doğal tatlandırıcılardan bir tanesidir. Uzmanlar gerekirse şekerlerden uzak durup doğal tatlandırıcı olan bal ile yiyeceklerin ve içeceklerin tatlandırılması gerektiğine dikkat çekmiştir.
Balın gerçek bal olduğunu anlamanız için bazı işlemlerden geçirmeniz de yeterli olacaktır. Balı ılık bir suya koyun bal dibe çökerse gerçek ballardır.

Gerçek Bal Nereden alınmalı ?

Gerçek bal hiçbir zaman marketlerde ucuz olarak satılan bal değildir. Ucuz olmasının sebebi aslında katkı maddeleri ile yapay olarak elde ediliyor olması ve gerçekten besin değerlerinin sağlıksız olmasıdır. Gerçek balın fiyatı kilo hesabından bakıldığında 200 / 220 TL civarından başlamaktadır. ( Ayrıca Bal`ın özelliğine göre 400 / 500 liralara kadar dayanmaktadır ) Özellikle TV`ler de izlemiş olduğumuz 5 KG bal 100, 150 lira yalanlarına kesinlikle kanmayınız.

Konumuz ilginizi çekti ise, UluTR Blog sitemizi takip edebilir ve Faydalı Bilgiler kategorimizi inceleyebilirsiniz !

Yorum yapın