Karne Görüşleri Bölümüne Neler Yazılmalı, Nasıl Yazılmalı?

Karne Görüşleri Bölümüne Neler Yazılmalı, Nasıl Yazılmalı? sorusunu bir çok öğretmenimiz aratmakta ve bizler de bu soruya cevaplarmızı tek bir konu da toplayarak, kıymetli öğretmenlerimize karne günün de karne görüş bölümüne neler yazabilirim sorusunun cevabı oluyoruz.

Bazen karnedeki notlardan daha çok, “Öğretmen Görüşleri” kısmı dikkat çeker. Öğrencinin ve velilerin dikkatle okuduğu “Karne Görüşleri” bölümü, neredeyse ezberlenir. Önemsenmez gibi görünseler bile aslında hiç de öyle söylendiği gibi değildir.

Öğretmenlerin bu bölüme, öğrencinin güzel bir yönünü, yaptığı örnek bir davranışı, bir inceliği, diğerlerinden farklı ve hoş bir hareketini, gösterdiği bir başarıyı yazması kesinlikle çok ama çok önemlidir.

Eğer bu şekilde olumlu cümleler yazarsak bir sonraki döneme daha iyi çalışacaktır. Ayrıca derse ve öğretmen karşı bakış açısı olumlu yönde değişecektir.

Öğrenci karne görüşleri
Öğrenci karne görüşleri

Karne Görüşü Bölümüne Olumsuz Cümleler Yazarsak Ne Olur?

Bir öğrenci güzel şeyler duyarsa bu zamanla öğrencinin hareketlerine yansır. Ancak sürekli dışlanırsa, eleştirilirse bu da olumsuz anlamda hareketlerine yansır. Karne görüşü bölümüne birkaç güzel söz yazmakla öğretmenler bir şey kaybetmeyeceklerdir. Ancak oraya yazılan kötü bir cümle, çocuğun hayatını olumsuz manada etkiler.

Güzel Bir Karne Görüşünü Okuyan Öğrencinin Durumu Nasıl Olur?

Aşağıda sizinle paylaşılacak olan karne görüşlerini okuyan öğrencilerin yüzündeki tebessümü hayal edebileceğinizi tahmin edelim. Bu sahneyi herkes görmek isteyecektir. O anı şöyle hayal edin:

“Bak! Emin, Ayşe, Gülten, Harun, Ahmet veya Ali Hoca, bana ne güzel şeyler yazmış! Oğlum bana da öyle bir şey yazmış ki tam beni kast etmiş. O attığım gölü bile unutmamış. Bir diğeri, hocaya bak aldığım ayakkabıdan bile haberdar. Neyi sevdiğimi, sevmediğimi bile anlamış ve yazmış.”

Bir öğrenci olarak böyle güzel şeyleri okumak, duymak istemez mi insan? Elbette ki ister. Bu yazıları okudukça da o öğretmeni, hayırla yad eder.

Karne Görüşü Kısmıyla İlgili Öğretmenler Ne Yapabilir?

Bu bölümde, kısacası onlara hayatı öğretmeliyiz, hayata dair güzel örnekler vermeliyiz. Kendisini eğitime ve öğrenciye adamış, bütün öğretmenlerin bu konuda biraz daha duyarlı davranması birçok öğrencinin dünyasını değiştirecektir.

Özellikle de sınıf öğretmenlerinin, Türkçe ve Edebiyat öğretmenlerinin bu konuda öncü olması diğer öğretmenlere de yol açacaktır.

Karne Görüşlerine Örnek Olarak Neler Yazılabilir?

Karne görüşüne yazılacak Örnek 1:

Sürekli olumsuz eleştiri yapan bir öğrenciye,

“Son maçımız için yeni bir spor ayakkabı alarak okula gelmen fevkalade bir davranıştı. Bir ömür başarılar dilerim. Dilerim, bütün eğitim hayatın gönlünce geçer. Hayatı zorluklarıyla değil güzellikleriyle görmeye gayret et. Dostum, konu kapandı.”

Karne görüşüne yazılacak Örnek 2:

Futbolu ve yıldız futbolcuları seven bir öğrenciye,

“Ronaldo’nun ve Messi’nin başarılarını derslerine ve davranışlarına yansıttığın gün her şey daha da iyi ve güzel olacaktır. Bin dinle bir söyle ki az hata yapasın. Çok konuşanların sözleri tesir etmezmiş karşıya. Lütfen bunlara dikkat et! Sen geleceğin umudu ve yıldızı olacaksın. Ben sana güveniyorum. Kim tutar seni, Abdullah!”

Karne görüşüne yazılacak Örnek 3:

İstediğini koparan ve çok okuyan bir öğrenciye,

“En çok kitap okuyan “Atom Karıncam” benim. Ben, sana güveniyorum. Yeter ki, İbrahim; “Ben bu işi yapacağım!” desin. Gerisini düşünme. Ne yapar ne eder mutlaka o işi yapar. Seneye tüm Batı ve Doğu klasiklerini okumanı şimdiden tavsiye ediyorum. Boş kitaplarla zamanını harcama lütfen! O emeğine yazık!”

Karne görüşüne yazılacak Örnek 4:

Sınıfa yeni gelen ve saçlarıyla sürekli oynayan bir öğrenciye,

“Sınıfa ve okula bu yıl geldin; ancak buna rağmen uyum sorunu yaşamadın. Tebrik ediyorum. Ders başarın da kötü sayılmaz; ancak sen daha iyi notlar alabilirsin. Saçlarınla çok oynama, sonra dökülür ve üzülürsün. Bırak saçlar kendi haline eğlensinler. Umarım ikinci dönem daha güzel olur senin için.”

Yorum yapın