Kredi Notu Nedir ?

Kredi puanı yani Kredi Notu Nedir ? bir kişi veya kuruluşun mali durumunu gösteren bir sayıdır. Kredi kartınız veya krediniz ile yaptığınız ödemelere göre finansal sağlığınız hesaplanarak kredi puanı belirlenir. Her ödeme yaptığınızda puanınız güncellenir. Puanınız, ne kadar borcunuz olduğundan ve ne kadar çabuk ödediğinizden de etkilenir. Bankalar, şirketler ve alacaklılar, size bir kredi veya kredi kartına erişim izni verip vermemeye karar verirken kredi puanınızı kullanır. Birçok kişi, faturalarını zamanında ödeyerek ve borçsuz kalarak puanlarını artırabileceklerine inanıyor. Ancak kredi notunun düşük olması, bir kişinin asla kredi alamayacağı anlamına gelmez. Bu, yalnızca, birine hak kazanmak için ek bilgiler sunması gerektiği anlamına gelir.

Kredi notu nedir
Kredi notu nedir

Kredi Notu Nedir ve Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ?

Bir kredi puanı, üç ana faktör kullanılarak hesaplanır: kullanılabilir toplam krediniz, ne kadar borcunuz var ve faturalarınızı ne kadar çabuk ödersiniz. Kullanılabilir toplam kredi, tüm banka hesaplarınızı, kredilerinizi ve kredi kartlarınızı içerir. Alacaklılar, puanınızı hesaplarken genellikle yalnızca toplam kullanılabilir kredinize bakarlar. Son birkaç yılda borç hesaplarınızda yaptığınız tüm ödemeler toplanır ve borç kullanım oranınızı hesaplamak için mevcut toplam kredinizden çıkarılır. Kullanım oranınız ne kadar düşükse, puanınız o kadar iyi olur. Alacaklılar, size bir kredi verip vermemeye veya hesap bakiyenizde mümkün olan en düşük faiz oranını ödemeye karar verirken bu numaraları kullanır.

Birçok kişi, yeni kredi başvurusunda bulunurken veya hesap bakiyeleri için hangi alacaklıların kullanılacağına karar verirken kredi puanlarını dikkate alır. Bununla birlikte, düşük bir kredi puanına sahip olmak, birinin mali açıdan sorumsuz olduğu anlamına gelmez. Sadece daha hızlı ödemesi gereken bazı borçları olduğu anlamına gelir. Açıkçası, borçları hızlı bir şekilde ödemek, hesabınızdaki mevcut kredi miktarını olumsuz yönde etkilese bile puanınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Esasen, sıkı çalışma ve akıllıca harcama kararları yoluyla mali sağlığınızı iyileştirmek, kredi puanınızı arttırmanıza yardımcı olabilir – başkaları kötü alışkanlıkları değiştirmenin zor olduğunu düşünse bile!

Kredi notunu etkileyen faktörler
Kredi notunu etkileyen faktörler

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Ödeme Alışkanlıkları %45
Mevcut Hesap ve Kredi Borç Durumu %32
Kredi Kullanma Yoğunluğu %18
Yeni Alınan Kredi %5

Kredi Puanı Risk Tablosu

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bana Kredi Çıkar mı ?

Bir kişinin kredi alıp almaması birçok faktöre bağlı olmakla birlikte çoğunlukla iki ana faktöre bağlıdır. Bu unsurlar şunlardır:

 • Bankalarla düzenli çalışma.
 • Sigortalı olarak çalışıyor olmalısınız.

Bu iki temel unsurdan birine sahip değilseniz bankalardan kredi almak aslında çok zor. Sigorta kaydının ne kadar süre istendiği ve bankalarla çalışma sırası, kredi notu, bankaların notlarına göre farklılık gösteren unsurlardır. Özellikle bir işyerinde en az 3 aylık çalışıyor olduğunuzu beyan etmeniz gerekmekte.

Sigortam asgari ücret üzerinden yatıyor, yüksek bordro alarak kredi yüksetilir mi ?

Daha önce iş yerinden alınan bordro ile sonuca varılıyordu ama artık, ne yazık ki daha önce oluşan bu tarz durumlardan dolayı, bankalar sigorta üzerinden yatırılan tutarı baz almakta.

Bana kredi çıkar mı
Bana kredi çıkar mı

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim ?

Kredi puanınızı nasıl yükseltebileceğiniz hususunda, yukarıda da açıklamış olduğumuz gibi bir çok faktör bulunmaktadır. Bunları sırası ile aşağıda belirteceğiz.

 • Ödemelerinizi düzenli yapın.
 • Gelir ve gider durumunuz eşit olsun.
 • Kullanmadığınız banka kartlarınız ya da kredi kartlarınızı iptal edin. ( Maaş hesabınız hariç, hesabınıza giriş çıkış olmayan banka kartlarınızı muhakkak kapattırın, pasif kartınız olmasın. )
 • Kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapın.
 • Kredi ödemelerinizi asgari olarak değil, mümkün olduğunca tamamını ödemeye çalışın.
 • Mümkün olduğunca avans hesabınızı kullanmayın.
 • Kredi kartınızın limitini sonuna kadar kullanıp beklemeyin.
 • Sürekli kredi başvurusu yapmayın. ( Yaptığınız kredi başvuruları olumsuz olduğunda dahi kredi notunuzun düşmesine sebep olur )
 • Elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu faturalarınızı otomatik talimat ile yatırın.

Yukarı da belirttiğimiz üzere bir çok faktöre özen gösterdiğiniz de otomatik olarak kredi notunuz yükselişe geçecektir. Özellikle geliriniz 7 bin TL ise, 50 bin borcunuz varsa bu kredi puanınızı negatif olarak etkileyen faktördür. Ya da hiç kullanmadığınız, giriş, çıkış olmayan hesaplarınızın da size negatif olarak etki edeceğini unutmayın.

Kredi notunu yükseltmek biraz meşakkatli olsa da, bankalar ile aranızı iyi tuttuğunuz sürece sıkıntısız bir şekilde kredi çekimleri, kredi kartı limitleriniz konusunda sorun yaşamayacaksınız anlamına gelir.

Ek olarak, birilerine kefil olurken dikkatli olun ! Kefil olduğunuz kişi / kişiler borcunu ödemediği zaman, banka listelerinde de sizin için az da olsa eksi bir etki gösterecektir.

Kredi notu nedir ? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır adlı makalemiz içerisinde, kimlere nasıl kredi çıkacağı hususunda da bilgiler verdik. Bu bilgiler teknik anlamda bilgi, tecrübe ve okuduğumuz yazılardan çıkarttığımız sonuçlar ile hazırlanmıştır. Ayrıca daha önce yazmış olduğumuz KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınıyor ? adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

 

Yorum yapın