Nargile Tütünü Nasıl Yapılır

Nargile tütünü nasıl yapılır gibi sorular, nargile severlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Nargile gibi tütün ürünleri Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede yaygın olarak tüketilmektedir. Nargile içmek keyiflidir ancak nasıl hazırlandığı çok önemlidir. Nargile yaparken aroma seçimi, tütün miktarı ve közlenme süreleri önemlidir. Bunlara dikkat edilmediğindeyse ortaya başarısız sonuçlar çıkmakta ve nargileden keyif alınamamaktadır. Nargile yaparken en çok dikkat gerektiren şey nargile tütünleridir. Bu, insanların tam olarak anlayamadığı bir konudur. Bunun için işini bilen veya nargile konusunda bilgi sahibi kişilerden yardım almanız gerekiyor. Ayrıca nargilenizin kıvam alması için ateş çok önemlidir. Közleme ve nargile tütününün hazırlanması kolay görünse de nargilenin kıvamında küçük dokunuşların etkisi büyüktür.

Nargile tütünü nasıl yapılır?
Nargile tütünü nasıl yapılır?

İnceliklere bağlı kalmak tütün içmek gibi zevk verici eylemlerden ciddi anlamda keyif alınmasını sağlar. Yanlış bir iş yaptığınızda birçok hata ile karşılaşacaksınız fakat özenli ve dikkatli bir şekilde yaparsanız nargileniz gerçekten son derece güzel olacaktır. Nargile tütünü yapmayı bilen birinden yardım almak faydalı olsa da çevrenizde bununla ilgilenen biri yoksa internet iyi bir yardımcıdır.

Nargile Tütünü Nasıl Hazırlanır

Türk kültürünün en önemli geleneklerinden biri olarak gösterilen nargile, günümüzde dahi milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu noktada nargile kavramının en önemli unsurlarından biri de tütün malzemesi olarak kabul edilmektedir. Özellikle meyveli nargileler için hazırlanan aromalar, nargile içiminden oldukça keyif almanızı sağlamaktadır.

Fakat son zamanlar da nargile tütünü oldukça yüksek fiyatlara satıldığı için milyonlarca insan, nargile tütünü nasıl yapılır sorusunu da sormaktadır. Bu noktada endüstriyel olarak değil kişilerin hazırlayabilecekleri nargile tütünleri genel olarak meyve parçalarından oluşmaktadır. Bu nedenle evde nargile tütünü nasıl hazırlanır sorusu için öncelikle mutlaka hangi meyveleri sevdiğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Nargile tütünü çok fazla dağılmamalıdır ve bunun için tütünü parçalara ayırmak çok önemli bir noktadır. Taneler ne kadar küçük olursa o kadar iyi olur. Bu, tütün hazırlığında çok önemli bir konudur. Tütün yaklaşık olarak bir tutamdan biraz daha fazla ayrılıp hazneye yerleştirilmeli ve köz ısısının geçmesi için haznenin üzeri alüminyum folyo ile kaplanıp üzerine ufak delikler açılmalıdır. Bir diğer önemli nokta, tütün haznesinin nargileye doğru takıldığından emin olmaktır. Ayrıca nargile suyunu sürekli değiştirmeniz gerekir. Nargile hazırlamak bu kadar basit görünse bile hazırlık aşaması zor olabilir. Pek çok kişi bu adımları doğru bir şekilde yapamaz.

Nargilenin popülaritesinin artması sayesinde pek çok nargile çeşidi ortaya çıkmış ve bu çeşitler kafe gibi yerlerde hizmete sunulmuştur. Meyve aromalı nargileler özellikle talep görmekte, kimi zaman sigaradan daha keyif verici hale gelmektedirler. Tütüne aroma vermek için doğal meyvelerin kullanılması hem aroma hem de tat açısından önemlidir.

Aromalı Nargile Tütünü Nasıl Yapılır

Nargile tütünü nasıl hazırlanır sorusunu soran milyonlarca kişi, şimdilerde evinde nargile tütünü yaparak hem masraflardan kaçınmak hem de istediği aromaları yakalamak istemektedir. Bu noktada evde nargile tütünü yapabilmek için öncelikle hangi meyve aromalarını tatmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Özel bir meyve seçimi olmasının yanı sıra birçok meyveyi karıştırarak da tatlı bir aroma elde edebilirsiniz.

Örneğin spesifik bir meyve tadında karar veremediyseniz limon, çilek, kivi, muz, elma, üzüm, mandalina ve portakal gibi birçok meyveyi deneyebilirsiniz. Ayrıca bu meyvelerden istediğinizi alarak karışım haline getirebilir ve damak tadınıza göre özel bir keyif yakalayabilirsiniz.

Nargile tütünü nasıl yapılır sorusuna cevap verebilmek için öncelikle nargile şişenizi su ile doldurarak daha aroma haline getirmek istediğiniz meyveleri yıkayarak hazır hale getirmeniz gerekiyor. Ardından meyvelerinizi küçük küçük dilimleyerek nargile takımınızın küçük kısımlarına girebilecek hale getirin.

Dilimlediğiniz meyve parçalarını şişenin üst kısmından suyun içerisine girecek şekilde ekleyiniz ayrıca meyvelere ek olarak buz da ilave edebilirsiniz. Ardından nargilenin ser borusuna ve marpuç kısmına da meyve parçalarını ekleyerek nargilenizi keyifle içmeye başlayabilirsiniz.

Bu arada bir önceki konumuz olan sizi aramasını istemediğiniz kişilere dedirtebileceğiniz Aradığınız Numara Kullanılmamaktadır Nasıl Yapılır ? adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Evde nargile tütünü nasıl hazırlanır?
Evde nargile tütünü nasıl hazırlanır?

Evde Gerçek Nargile Tütünü Nasıl Yapılır?

Nargile tütünü nasıl hazırlanır sorusuna cevap vermeye öncelikle tömbeki tütünlerini damarlarından ayırarak başlıyoruz. Bu sayede nargilenin tadını bozabilecek damarların aromaya dahil olmamasını sağlıyoruz. Daha sonra tütünlerimizi ince kıyım şeklinde hazırlıyoruz. Tütün kıyma işlemi bittikten sonra bir tencerenin içerisine tütünleri tamamen içerisine alacak kadar saf su ilave ediyoruz. Suyu ocakta kaynatmaya başlıyoruz. Su, kaynama noktasına gelince 5 – 10 dakika kadar daha kaynatmaya devam ediyoruz ve ardından ocağı kapatarak bir süzgeç ile tütünlerimizi süzüyoruz. Süzdüğümüz tütünleri hazır hale getirebilmek için genişçe bir kabın içerisine alıyoruz.

Tüm bu işlemlerin ardından karışımımızı hazırlamaya başlıyoruz. Bitkisel glikozumuzu %70 oranında ve gliserinimizi de %30 oranında bir kaba aktarıyoruz. Süzdükten sonra bir kabın içerisine koyduğumuz tütünlerimizin üzerine bu karışımı boca ediyoruz. Daha sonra tütün – aroma karışımının iyice birbirlerine karışmalarını sağlıyoruz. Ardından karışımı ocağa alarak 1 – 2 dakika kaynatıyor ve tütünün aromayı iyice çekmesini sağlıyoruz. Bu işlemin ardından tütünlerimizi 15 dakika kadar soğumaya bırakmamız gerekiyor.

Tütünlerimizin soğuma işlemi bittikten sonra şimdi de efektörümüzü ve geri kalan aromaları ilave ediyoruz. İlk olarak efektörümüze tütünleri ekleyerek iyice yedirmeye başlıyoruz. Ardından kalan aromalarımızı ilave etmeye başlıyoruz. Elma, anason veya şeftali gibi dilediğiniz aromayı ekledikten sonra renklendiriciyi de koyarak tütüne yediriyoruz. Son olarak aromaların ilavesinin ardından tütünden uçmamaları için tütünü açık bir şekilde beklemeye alıyoruz. Tüm bu işlemlerden sonra nargile tütünü nasıl hazırlanır sorusuna kolaylıkla cevap verebilecek ve evinizde istediğiniz aroma ile nargile içmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Sizler için Youtube video sitesinde buna benzer bir içeriği bulduk ve sizlerle paylaşıyoruz.

Evde nargile tütünü nasıl yapılır video

YouTube video

 

Evde Gerçek Nargile Tütünü Hazırlamak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Şimdilerde nargile tütünü nasıl yapılır sorusunu soran birçok kişi, meyveli nargilenin yanı sıra gerçek nargile tütünlerinin ev ortamında nasıl oluşturulabileceğini de merak etmektedirler. Bu durum, şu anda piyasada birçok sahte ve pahalı nargile tütünün dolaşmasından kaynaklanmaktadır. İşte, evde gerçek nargile tütünü hazırlayabilmeniz için mutlaka gerekli olan malzemeler;

 • Tömbeki Tütünü
 • Glikoz (50 gr.)
 • Gliserin (15 gr.)
 • Bal (20 gr.)
 • Aroma Arttıran Efektör (1 çay bardağı)
 • Renklendirici
 • Saf Su (2 litre)
 • Aroma (40 gr.)

En güzel nargile tütünü hangisi ?

Aslında bu sorunun cevabı tamamen sizde. Siz hangi aromayı daha çok seviyorsanız onu tercih edebilirsiniz.

Ama örnek verecek olursak, en çok tüketilen nargile tütünleri.

 • siyah üzüm-mavi sakız
 • böğürtlen-üzüm-nane
 • karpuz-sakız nane
 • çilek-kavun
 • çilek-limon-elma
 • pişmiş şeftali
 • damla sakızı-nane
 • vişne-ananas
 • bal-cappucino

Eğer yumuşak içim istiyorsanız, nargile suyunuzun içerisine buz atmalısınız.

Nargile tütünü hazırlamak için şu adımları izlemek gerekir:

 • Nargilenizin su haznesine ne az ne de çok olacak şekilde temiz su ekleyin.
 • Kendi aromanızı eklediğiniz veya hazır aldığınız nargile tütününü tütün haznesine gerekli miktarda ekleyip alüminyum folyo ile haznenin ağzını örtecek şekilde kapatın.
 • Alüminyum folyo üzerine kürdan ya da iğne yardımıyla delikler açın.
 • Ocakta ya da köz makinasında közlediğiniz kömürleri alüminyum folyonun üzerine yerleştirin.
 • Tütün haznesini nargilenin üzerine yerleştirin.
 • İstenilen kıvamda duman gelene kadar nargileyi çekin.

Nargile tütünlerinde belirli bir aroma kullanmanız gerekmez. Aroma konusunda kararsızsanız genellikle elma, muz, çilek, limon, kivi, kiraz ve mandalina gibi çeşitleri kullanabilirsiniz. Hatta isterseniz birden fazla aromayı birleştirerek kendi damak tadınıza uygun aromalar ortaya çıkarabilirsiniz. Hatta seçtiğiniz meyveleri nargileye sığacak şekilde küçük parçalara ayırıp tütününüze ekleyebilirsiniz.

Benzeri içeriklere ulaşmak için Nasıl Yapılır kategorimizi inceleyebilirsiniz.

“Nargile Tütünü Nasıl Yapılır” üzerine bir yorum
 1. Uzun zamandır nargile tütününün nasıl yapıldığı konusunda bilgi arayışı içerisindeydim. Bu makale yardımı ile evde nargile tütünümü kendim hazırlayacağım.
  Teşekkürler.

  Cevapla
Yorum yapın