Polietilen Köpükler Hayatımızın Hangi Alanlarında Kullanılıyor?

Günümüz de ambalaj malzemeleri arasında tercih edilmektedir. Polietilen üretiminde küçük etilen moleküller bulunmaktadır. Polietilen köpük sağlam bir yapısı olmasıyla bilinmektedir. Sınırsız uygulama alanı potansiyeli bulunmaktadır. Neredeyse her sektörde karşımıza çıkmaktadır.

Polietilen köpük dayanıklı bir malzemedir. Ayrıca yüksek yalıtım özelliğini de bünyesinde barındırmaktadır. Su geçirmez, mekanik olarak dayanıklı bir yapıya sahip olduğu söylenilebilmektedir. Hafif esnek bir malzeme yapısına sahiptir. Ayrıca üstün koruma özelliği sayesinde kullanım alanının birçok çeşide sahip olması sağlanmaktadır. Kimyasala, neme ve küflenmeye karşı direnç sağlama özelliği ile çok fazla tercih edilmektedir.

Polietilen Köpükler
Polietilen Köpükler

Polietilen köpük, ambalaj özellikle mobilya sektörü, elektronik ürün sektörü, araba parçaları gibi ürünlerin korunması amacıyla çok fazla tercih edilmektedir. Parçaların yüksek miktarda korunması sayesinde polietilen köpük hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır.

Ayrıca otomotiv ve beyaz eşya sektöründe fazlasıyla karşılaştığımız bir ürün olarak bilinmektedir. Özen gerektiren bir malzemenin taşınmasında büyük yardımcı olmaktadır, çünkü malzemenin kırılabilme olasılığını ya da darbe görme olasılığını önlemektedir.

Ambalajlanma ürünlerinin yanında aslında yalıtım sektöründe fazlasıyla tercih edilmektedir. Duvar arası, parke altı gibi alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca ses ve ısı yalıtımı sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Kapalı hücreli polietilen köpük ürünlerin, çapraz bağlı hücre yapısı bulunması sayesinde yüksek ısı, nem ve vibrasyon performansı sağladığını söyleyebiliriz.

Polietilen Köpük
Polietilen Köpük

Taşınması gerekilen ürün, yük ya da malzemenin yapısına göre tasarımı da farklılık gösterebilmektedir.  Farklı kalınlık ve uzunluklarda bulunabilmektedir. Genellikle polietilen kalınlığı 100 mm’ye kadar çıkmaktadır.  Ortalama yoğunluğundan bahsedecek olursak, 30 kg/m3 olduğunu söyleyebiliriz.

Polietilen Köpük Özellikleri Nelerdir?

-Düşük ısı geçirgenliğine sahip olması bilgisi söylenebilir. Isı kaybının yaşanmasını istenmediği bir durumda izole işlemlerinde, derin dondurucu ve klima eşyalarında kullanılmaktadır.
-Termal iletkenlik ve darbe emme özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz.
-Geri dönüşümlü özelliğine sahiptir.
-Esnek ve kokusuzdur bu nedenle fazlasıyla tercih edilmektedir. Ayıca hafif olması nedeniyle fazlasıyla tercih edilmektedir.
-Darbelere ve yırtılmalara, kırılmaya ve delinmeye karşı dayanıklıdır.
-Kimyasal maddelere karşı büyük bir dayanıklık göstermektedir.
-Ses ve titreşim emme özelliğine sahip olmaktadır.
Polietilen köpük ekonomik olduğu için fazlasıyla tercih edilmektedir.

Polietilen Köpük
Polietilen Köpük

Polietilen köpük derz dolgulu fitili, kapı ve pencere yapılarının birleşim yerlerinde dolgu olarak kullanılmaktadır. Derzlerde kullanılmış olan kimyasal dokunun zemine yapışmasını önlemektedir.

Polietilen köpük bantları bulunmaktadır. Çift ya da tek taraflı olabilmektedirler. İzolasyon amacı ile kullanılmaktadırlar. İçeriğinde yoğun miktarda köpük bulunmaktadır. Dışarıdan gelecek zararlara karşı korumaktadır. Ayrıca yüksek mekanik özelliğe sahiptir.

Kullanımı oldukça yaygındır. Isı ve ses yalıtımı için özellikle tercih edilmektedir. Uygulamasının pratik ve kolay olması dolayısı ile zamandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Düz olmayan bölgelerde rahatlık ile tercih edilmektedir. Yapıların işlem görmesi gereken kısımlarında özellikle çokça tercih edilmektedir.

Bilgiler doğrultusunda durfoam.com hizmet dahilinde kaliteli hizmet sunarak en iyisi için çalışmaktadır.

Durfoam’dan Physically Cross Linked Polyethylene Foam, Chemically Cross Linked Polyethylene Foam, PE Foam
ürün ve hizmetlerini satın alabilirsiniz.

Yorum yapın