Altın Nedir – Altın Nasıl Üretilir 2022

Günümüzün rekorlarını kıran Altın Nedir – Altın Nasıl Üretilir 2022 sorularının cevap bulması adına, bu detaylı konuyu siz okurlarımız için hazırladık.

Altın  Nedir ?

Altın, Dünya üzerindeki en değerli madenlerden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Altın dünya üzerinde bu kadar değerli olmasına rağmen pek az ülkede bulunmaktadır ve pek az ülkede çıkarılmaktadır. Altının pek az ülkede çıkarılması ve pek az ülkemin altını çıkarma teknolojisine sahip olması, altına bu denli fazlaca talep olması altın  fiyatları konusunda sürekli iniş ve çıkışların olmasına sebep olabilmektedir.

Altın nedir ? Altın Nasıl Üretilir ?
Altın nedir ? Altın Nasıl Üretilir ?

Altın, çeşitli alanlarda kullanılan malzemeler veya metaller arasında yer almaktadır diyebiliriz.Dünyanın en güçlü iletken maddelerinden bir tanesi oluşan altın elektronik sanayide pek çok ülke tarafından kullanılmaktadır. Ancak, elektronik sanayinde kullanılan altının miktarı son derece azdır. Bunun sebebi, altınının fiyatının yüksek olması satılan malın ise az fiyata sahip olmasıdır. Kullanılan altının değerini karşılamadığı için elektronik sanayide daha çok bakır kullanılmaktadır.

Altın bunun yanında aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Çeşitli yöntemlerle altın insanlara aksesuar olarak ulaştırılmaktadır. Bilezik, kolye gibi pek çok şekilde kullanıcılara ulaştırılan altın aynı zamanda iyi bir yatırım aracı olarak da dikkat çekmektedir.

Altın Nasıl Üretilir ?

Altın üretimlerini aslında iki kısımda incelemek gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi yer altında çıkarılma evresi bir tanesi de çıkarıldıktan sonraki evresi. Altının üretimi metal madenin yer altından çıkarılması ve zenginleştirilmeye tabi tutulması ile meydana gelmektedir. Bunun ardından metalurjik denilen işlemler uygulanarak altın artık işlenmeye hazır hale getirilmektedir.

Altın üretimi, bundan 20 sene öncesine kadar işçilerin ellerindeki kovalarla birlikte altını topraktan ayırarak yaptıkları ve zahmetli bir işti. Ancak günümüzde teknolojilerin de gelişmeleri ile birlikte hidrolik madencilik denen gelişmiş madencilikte yapılmaktadır. Büyük ölçeklerle üretim yapan firmalar ise açık ocak işletmeciliği denilen madencilik usulleri ile altını yer altından çıkarmaktadırlar.

Altın Nasıl Üretilir ?
Altın Nasıl Üretilir ?

Altın yani sarı inci yer altından çıkarıldıktan sonra, yığın liçi denilen bir madde ile zenginleştirilme aşamalarına tabi tutulmaktadır. Bu aşamalarda yer altından çıkarılan altınlar sıvıları geçirmeyen bir katman üzerinde yığın şeklinde konulmaktadır. Burada siyanür kullanılmakta ve bu sayede altının zenginleştirilmesi sağlanmaktadır. Bu aşamalardan sonra ise bildiğimiz ve bize ulaşan şekillere kavuşan altınlar haline dönüşebilmektedirler. Böylelikle altın üretimi tamamlanmış olmaktadır.

Altın üretim aşamaları

Altın yer altından çıkarılan bir madendir. Dünya üzerinde en değerli ve en fazla rağbet gören madenlerden bir tanesi olan altın aslında bizim bildiğimiz gibi bize gelmemektedir. Bazı şamalardan geçirilerek günümüzde kullanılan haline kavuşturulmaktadır. Altın üretimini iki gurup halinde incelemek mümkündür. 1. Yer altından çıkarılma aşaması 2. Yer altından çıkma aşamalarıdır.

Altın üretimi öncelikle yerin altından altınların çıkarılması ve ön zenginleştirme için uygun aşamaların yapılması ile çıkarılmaktadır. Altın madenciliklerinin ilk zamanlarına baktığınız zaman işçilerin kovalarla birlikte altınları ayıkladıkları ve topraktan ayrı bir hale getirmelerine rastlarsınız. Bu işlemler son derece zor ve zahmet isteyen bir iştir. Ancak günümüze baktığınızda altın madenciliği çok daha büyüktür ve daha büyük üretimler yapmaktadırlar.

Altın üretimi yapan firmalar günümüzde açık ocak işletmeciliği denilen tekniklerle çok daha büyük kapasitelerde üretimler yapabilmektedir.  Bu madencilik türünde altın yer altından çıkarıldıktan sonra yığın liçi denilen bir yöntemle zenginleştirmelere tabi tutulmakta ve yerin altından gün yüzüne çıkarılmaktadır. Bu aşamalardan sonra altın üreticileri bizim bildiğimiz ve kullandığımız altınları bize kuyumcular aracılığı ile ulaştırmaktadırlar.

Altın Çıkarılışı

Altın çıkarılış bakımından belki de dünyanın en zor madenlerinden bir tanesidir. Altın yer altından çok zor bir şekilde ayıklanarak çıkarılır ve dünya üzerinde bulunan atın Rezervleri oldukça az durumdadır. Ancak altının bu kadar az olmasına karşın bu kadar fazla talep edilmesinden dolayı altın fiyatları son derece fazladır.  Altın, çeşitli yöntemlerle kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Bu yöntemler arasında aksesuar olarak yer alması gelmektedir.

Altın, yer altından çıkarıldıktan sonra bizim bilmediğimiz miktardaki kısımları devlete külçe altın olarak ayrılmaktadır. Devletlerin ekonomisinde son derece büyük bir yeri olan altın, devletlerin merkez bankalarının bilinmeyen bir yerinde tutulmaktadır. Altın Nedir – Altın Nasıl Üretilir 2022

Altın çeşitleri denildiğinde akla ilk defa bizim hizmetimize sunulan aksesuarlar gelse de altın çeşitleri bununla da sınırlı değildir. Altın aslında en iyi iletkendir. Bu nedenle elektronik sanayinde büyü-k miktarlarda kullanılır. Ancak, çoğunlukla bizim kullandığımız düşük maliyetli cihazlarda altın yerine bakırlar kullanılmaktadır. Altın fiyatları bu denli yüksekken firmalar maliyetlerini karşılayamayacakları cihazlarda altın yerine daha ucuz olan bakır gibi iletkenleri kullanmaktadır.

Altın Çeşitleri

Altın çeşitleri, hayatımızın pek çok döneminde rastladığımız ve muhatap olduğumuz bazen almak zorunda kaldığımız aksesuarlar arasında gelmektedir.  Altın, ilk çağlardan günümüze kadar çıkarılanı ve değerini yitirmeyen ender madenler arasında gelmektedir. Dünya üzerindeki pek çok otoriteye göre değerini yitirmeyen hatta gittikçe daha da değerlenen en iyi madenler arasında gösterilen altın hem aksesuar hem de iyi bir yatırım aracı olma misyonunu korumaktadır.

Altın Çeşitleri
Altın Çeşitleri

Altın, aslında ilk çıkarıldığı anda o kadar değerli bir maden değildir. Ancak çıkarıldıktan sonra çok ince işçilikle işlenmesi ve işlenirken verilen emeklerden dolayı dünyanın en değerli Madenlerinden bir tanesi olma misyonunu sürekli olarak korumaktadır. Altın çeşitlerine değinmek gerekirse dünya üzerinde pek çok altın çeşidi bulunmaktadır.

Ülkemizdeki altın çeşitlerine değinecek olursak bunların en bilinenleri külçe altın, çeyrek altın, gram altın, cumhuriyet altını ve beşi bir yerdedir. Bunların yanında bilezik kolye gibi pek çok aksesuar çeşidi de altının kolları arasında sayılabilmektedir. Siz de hemen bir altın alın hem paranız boşa gitmesin hem de aksesuar sahibi olun.

Altın Fiyatlarını Neler Etkiler

Altın tüm dünya üzerinde işlem görmekte olan bir finans aracı olmakla birlikte aksesuar olarak da kullanılan bir madendir. Altın fiyatları yerel olarak belirlenmez yani Türkiye’de 3 lira olan altın Amerika’da 5 lira olamaz. Fiyatları küresel olarak belirlenen bu madenin  işlem görebilmesi için sürekli borsalar ve piyasalar açık tutulmaktadır. A ülkesindeki altın borsası yada piyasayı kapandıktan sonra B ülkesindeki altın borsası yada piyasası açılarak bu piyasanın boş kalması engellenmiş olur.

Dünya’nın tüm ülkelerindeki gelişmeler altın fiyatları konusundaki değişimleri tetiklemektedir. Bu fiyatlara yön veren en önemli ülke ise ABD’dir. Bu ülkedeki ekonomik durumlar altının fiyatının inmesine veya çıkmasına neden olabilmektedir. Örnek olarak geçtiğimiz yıl ABD’de yaşanan küresel kriz altın Fiyatları’nı yükseltmiş ve hala da yükseltmektedir.

Altın fiyatları
Altın fiyatları

Bazı ülkelerde gelenekler olarak altına bazı mevsimlerde daha fazla ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu ihtiyaçlarla birlikte altın fiyatları düşebilmekte veya çıkabilmektedir. Bu ülkelerin başında ise Türkiye ve Çin gelmektedir. Örnek olarak yaz aylarında düğünler olduğundan altının fiyatları yükselebilmektedir. Kış aylarında ise düşebilmektedir.

Yatırımcılar Altın’a yatırım yaparken nelere dikkat etmeli

Altın pek çok kişi tarafından en iyi yatırım aracı olarak görülmekte. İlk çağlardan günümüze kadar gelebilmiş bir yatırım aracı olma özelliğini taşıyan bu araç pek çok kişi tarafından da en büyük kurtuluş yolu olarak görülmekte. İlk çağlardan günümüze kadar gelebilmiş molan en büyük yatırım aracı olan altına gün geçtikçe insanlar tarafından verilen önem daha da artmakta. Altına yatırım yapan kişiler doğru zamanı ve doğru günü seçerlerse kazanıyorlar. Ancak doğru zamanı ve günü seçmeyen kişiler maalesef altına yatırım yaptıkları anda paraları boşa harcanmış oluyor.

Altına varilken önemin en büyük sebebi dünya piyasalarına en fazla şirketin bu araca yatırım yapmasıdır. Bunun yanında dünya üzerinde en az çıkan madenlerden bir tanesidir. Bu maden, yılda yaklaşık olarak 300 ton civarında çıkarılırken bir kısmı devletlere kalırken diğer bir kısmı ise altın şirketlerine verilerek bu verilen altınların insanların hizmetlerine işlenmiş aksesuar olarak verilmesi de sağlanmaktadır. İnsanların yatırım aracı olarak altınları kullanmasının yanında aksesuar olarak da kullandığı görülmektedir. Aksesuar olarak kullanılan altınlar bildiğimiz gibi yüzük, bilezik gibi aksesuar olarak kullanılmaktadır.  Çoğunlukla kadınların kullandığı bu aksesuarın rengi ve özellikleri günümüze kadar gelebilen en büyük aksesuar olmasını sağlamaktadır.

Altın yatırımı yaparken dikkat edilecekler
Altın yatırımı yaparken dikkat edilecekler

Altına yatırım yapacak kişilerin genellikle tercih ettiği altınlar bildiğimiz ve devletin darphanelerinden basılan tam, yarım, çeyrek gibi altınlar kullanılmaktadır. Bu altınlar devlet tarafından bastırıldığından sayıları oldukça azdır ve çoğunlukla paralarının altında daha da değerlenmesini isteyen kişiler tarafından yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.  Bunun yanında son yıllarda gelişen teknolojiler ve dünya finans dünyasının da bir payı olarak bankalarda kuyumculardan satın alınabilen altın işi,ne girişmişlerdir. Bankalarda artık yatırım aracı olarak altınların satın alınmasına izin vermektedir. Önemli olan altına yatırım yapan kişilerin bu konuda yeterince bilgili olmasıdır. Yeterince bilgili olan kişiler altına yatırım yaptıkları taktirde paralarının değerlenmesi olağandır. En fazla dikkat edilmesi gereken durum ise, altının kış aylarında düştüğü yaz aylarında ise altın fiyatlarının yeterince çıktığının bilinmesidir. Ve bu zamanlarda altına yatırım yapılması gerektiğinin bilinmesidir.

Altın Kaynakları En Fazla Hangi Ülkededir. ?

Altın, dünya üzerinde pek çok ülkede bulunmasına rağmen ülkelerin teknoloji olarak gelişememesinden dolayı altının çıkarılamaması gündeme gelmektedir. Altın dünya üzerinde bulunan ülkelerden büyük ülkelerin teknolojileri ile çıkarılabilmekteki. Altın fiyatları bu ülkelerin politikalarına göre değişebilmektedir. Bunun yanında ülkelerin ekonomik durumları da altın fiyatlarına etki edebilmektedir.

Altın aksesuar olarak kullanılmasının yanında pek çok ülkede de yatırım amaçlı kullanılabilmektedir. Altın fiyatları ülkelerin politikalarının yanında hangi ülkeden hangi mesafeden geldiği konusunda da yükseliş veya alçalış gösterebilmektedir. Özellikle Hindistan gibi ülkelerde altın işçiliği oldukça yaygın olduğundan aksesuar tipi altınlar Hindistan gibi ülkelerden Türkiye’ye gelmektedirler.

Altın en fazla Orta Asya ülkelerinde bulunduğundan genellikle bu ülkelerde işçilikleri yapıldıktan sonra ülkemize giriş yapmaktadırlar. Altının o ülkelerde işlenmesinin sebepleri ülkemizde altın işçilerinin hayli az olmasıdır. Ülkemizde altın işçilerinin az olmasından dolayı o ülkelerde işlenen altınlar ülkemize direk sokulmaktadır.  Altın işçiliği veya altının fiyatları konusunda detaylı bilgilere kuyumculardan veya internet üzerinde yayın yapan sitelerden ulaşabilirsiniz.

Eğer bu konumuzu beğendiyseniz, daha bir çok benzeri içeriğimize Faydalı Bilgiler kategorimizden ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden canlı borsayı takip etmek istiyorsanız Canlı Altın Borsası linkine tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın