Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir ?

Ayakkabı kokusu birçok insanın ortak sorunudur. Ayakkabı kokusu nasıl giderilir ? Sorusuna cevap arıyor. Yanlış ayakkabı, karışık naylon çorap kullanmak, ayakkabıda uzun süre kalmak ve diğer sebepler ayaklarınızı terletecek ve koku yapacaktır. Ayakkabı kokusunun bu kadar kalıcı olmasının nedeni, ayakkabıların doğal olarak belirli bir koku üreten malzemelerden yapılmış olmasıdır. Hassas burunları olan insanlar bundan en çok etkilenme eğilimindedir. Ayakkabı kokusundan kurtulmaya çalışırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da ayakkabılarınızı düzenli olarak temizlemektir. Çoğu insan ayakkabılarını çok sık temizlemez. Genellikle bir süre giydikten sonra iyice temizlemeye zahmet edemeyecek kadar yorgun veya tembeldirler. Ayakkabı kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacak çözümler makalenin ilerleyen kısımlarında ayrıntılı olarak maddelerce açıklanmıştır!

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir
Ayakkabı kokusu nasıl giderilir

Ayak kokusu, ayakkabı içinde ayaklar nefes alamadığında ve terlediğinde oluşur. Binlerce ter bezine sahip olan ayaklar ter üretir ve bakteriler için uygun bir ortam oluşturur. Ter ve bakteri buluştuğunda ayak kokusu anlamına gelen gazlar oluşur. Ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Ayakkabılardaki kokuları giderme yöntemleri;

1- Karbonat yöntemi

Ayakkabılardan kokuyu gidermeye yardımcı olan en çok kullanılan yöntem karbonat yöntemidir. Ayakkabılardaki koku nasıl giderilir, karbonat işe yarar mı? Merak etmiş olabilirsiniz.
1 tatlı kaşığı karbonat ayakkabının üzerine serpilir ve bir gece bekletilir. Kabartma tozu, ayakkabılardaki nemi hapsederek kötü bir kokuya neden olur. Ayakkabıların içindeki karbonu sallayarak kolayca temizleyebilirsiniz. Bu yöntem, ayakkabılarınızdaki kötü kokudan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

2- Poşet Çay Yöntemi

Ayakkabınızdaki kokuyu gidermenin bir yolunu arıyorsanız poşet çay yöntemini deneyebilirsiniz. Siyah çaydaki tanik asit bakterileri öldürmede çok etkilidir. Her ayakkabıya bir poşet çay koyun ve gece boyunca bırakın. Poşet çay, ayakkabınızdaki kokuyu ve nemi hapsederek kötü ayakkabı kokusundan kurtulmanıza yardımcı olur.
Yarım litre suya 2 poşet çay sıkın ve bu suyla ayaklarınızı yıkayın. Bu yöntemi bir hafta boyunca kullanırsanız ayaklarınızda hiçbir kötü koku izi kalmayacaktır.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir
Ayakkabı kokusu nasıl giderilir

3- Toz yöntemi

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Sorunuza cevap arıyorsanız pudra yöntemini de deneyebilirsiniz. Toz, kuru olduğu ve güzel koktuğu için ayakkabılardaki kokuları gidermeye yardımcı olur. Ayakkabıların üzerine 1 yemek kaşığı toz serpin ve bir gece bekletin. Toz, nemi ve kokuyu hapseder ve ayakkabılardaki kötü kokuları giderir.
ayakkabı kokusu nasıl giderilir

4 – Kahve yöntemi

Ayakkabılardaki kokuyu gidermek için doğal bir çözüm arıyorsanız kahve yöntemini deneyebilirsiniz. Giymediğiniz bir çorabın içine 1 yemek kaşığı Türk kahvesi koyun ve çorabı ayakkabının içine koyun. Kahveyi gece boyunca ayakkabınızda bırakırsanız, kötü kokudan eser kalmaz.

5- Lavanta yöntemi ile ayakkabı kokusu nasıl giderilir?

Özellikle spor ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Ayakkabılar neden kokar? Sorularınıza cevap arıyorsanız lavanta yöntemini deneyebilirsiniz. Bir bez üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatıp ayakkabınızın içine koyabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise ayakkabının içine lavanta dalları yerleştirmektir. Lavanta ile bir gün beklerseniz kötü kokuların yok olduğunu fark edeceksiniz.

Ayak neden kokar içerikli, Ayakkabı kokusu nasıl giderilir adlı makalemizi incelediniz. Buna benzer diğer makalelerimizi incelemek istiyorsanız Nasıl Yapılır adlı kategorimizi incelemenizde fayda var.

Yorum yapın