Balıkesir Merkezde Nereye Gidilir?

Balıkesir merkezde nereye gidilir sorusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Ülkemizde turistik açıdan önemli alanlardan biri olan Balıkesir’de gezip görülebilecek pek çok nokta bulunuyor. Büyüleyici doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile Balıkesir, ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında karşımıza çıkıyor. Bölgeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız keyifli bir şekilde vakit geçireceğiniz kesin. Seyahat rotanızı Balıkesir’e çevirdiyseniz ve Balıkesir merkezde nereye gidilir diye düşünüyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazımızda Balıkesir’de mutlaka uğramanız gereken noktaları derledik.

Balıkesir merkezde nereye gidilir
Balıkesir merkezde nereye gidilir

Balıkesir Merkezde Gidilecek Yerler ;

Güzel Ülkemiz de Balıkesir şehrinde gidilecek en güzel yerler adı altında, tavsiye niteliğinde başlıca yerleri sizlere sırası ile bahsedeceğiz.

  • Karesi Türbesi
  • Saat Kulesi
  • Kuvayi Milliye Anıtı
  • Şadırvan

Daha gidilecek bir çok yer var, lakin başlıca gitmenizi tavsiye ettiğimiz yerleri sıraladık.

Karesi Türbesi

Karesi Bey için inşa edilmiş bu türbe, Balıkesir merkez gezilecek yerler listesi arasında yer alıyor. Bilindiği üzere türbe 1897 yılında bölgede yaşanan depremden zarar görmüş ancak restore edilerek onarılmıştır. Karesi Bey’in yanı sıra beş oğlunun da bu türbede yattığı bilinmektedir.

Saat Kulesi

Balıkesir’in meşhur saat kulesinin 1829 yılı içerisinde Giritli Mehmet Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Balıkesir merkezde nereye gidilir diye düşünüyorsanız mutlaka uğramanız gereken bu yapının orijinali aslında Galata Kulesi’ne benzer olarak silindir şeklinde inşa ettirilmiştir. Ancak 1897 yılında meydana gelen deprem sonucunda saat kulesi yıkılmış, 1901 yılında günümüzdeki görüntüsü ile tekrar yaptırılmıştır. Yapının şekli şu anda kare prizma şeklinde olmakla birlikte, kabartma işçilikler ile süslenmiş olan saat kulesinin beyaz kesme taş ile yapılmış olduğu da bilinmektedir.

Kuva-yi Milliye Anıtı

Balıkesir görülmesi gereken yerler arasında karşımıza çıkan Kuvayi Milliye Anıtı’nın, bu şehrin Kurtuluş Savaşı sırasında göstermiş olduğu kahramanlığı simgelemek amacı ile inşa edilmiş olduğu bilinmektedir. 2000’li yıllarda yaptırılmış olan bu yapı bölgenin simgesel noktalarından biri haline gelmiştir.

Şadırvan

Saat kulesi yakınlarında yer alan ünlü şadırvan Balıkesir merkezde bulunmaktadır. Özellikle saat kulesini görmeye gelenlerin mutlaka buraya da uğraması gerekir. 1908 yılında inşa edilen şadırvan pembe granitten yapılmıştır. Şadırvanın üzerinde doğan şeklinde bir kubbesi mevcuttur, ayakları ise yedi adet sütundan oluşmaktadır. Yapının Ömer Ali Bey dönemi içerisinde yaptırılmış olduğu düşünülmektedir. Balıkesir merkezde nereye gidilir diye soruyorsanız şadırvanı mutlaka listenize eklemelisiniz.

Nereye gidilir, Nereler gezilir adlı diğer makalelerimize ulaşmak için Gezi Rehberi kategorimizi incelemelisiniz.

Yorum yapın