E-Nabız Ebeveyn Onayı Nasıl Yapılır

E-Nabız ebeveyn onayı nasıl yapılır sorusu ebeveynler arasında merak konusudur. E-Devlet sitemiyle benzer bir sistemle çalışan e-Nabız sistemine e-Devlet giriş bilgileriyle erişim sağlanabilmektedir. Devletin sağladığı hizmetlerden biri olarak bilinen e-Nabız uygulaması her gün milyonlarca vatandaş tarafından kullanılmaktadır. Özellikle anneler ve babalar, çocuklarının sağlık işlemlerini görüntülemek için e-Nabız sistemini sıklıkla denetlemektedirler. Ancak, e-Nabız uygulamasını kullanan ebeveynler bazı sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bunlardan biri ebeveyn iznidir. Rıza dışında e-Nabız kaldırma ve yetki iptali de en merak edilen sorulardan biridir.

E-Nabız ebeveyn onayı nasıl yapılır
E-Nabız ebeveyn onayı nasıl yapılır

E-Nabız ebeveyn onayıyla birlikte, bazı ebeveynler de iznin iptali hakkında bir şeyler bilmek istemektedirler. Ebeveynlerin aklında oluşan soruların cevabı için öncelikle sisteme e-Devlet Kapısı şifresi ile giriş yapmak gerekir. Daha sonrasında izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Giriş yaptıktan sonra arama sekmesinden e-Nabız‘a girip ilgili sekmeye tıklamak gerekir.
 • E-Nabız’a giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Çocuklarım” sekmesi bulunmaktadır. Üzerine tıkladıktan sonra ailede yer alan çocukların adlarının bulunduğu bir sekme açılır.
 • Ancak, çocukların bilgilerine erişmek için ebeveyn izninin gerekli olduğunu unutmamak gerekir. Ebeveyn onayı için şu adımları izlemek gerekir:
 • e-Nabız sitesine giriş yaptıktan sonra menüde alttan ikinci sırada yer alan “Paylaş” başlığına tıklayın.
 • Çocukların adlarının yazdığı listede “Kabul Et” seçeneği etkinleştirildiğinde artık eşler çocuklarının bilgilerine e-Nabız üzerinden kolaylıkla ulaşabilirler.

Ek olarak, daha önce ki makalemiz olan Bebekler de bilinç kontrolü nasıl yapılır adlı makalemizi de incelemeniz de fayda var.

Ebeveyn Onayı Nedir

E-Nabız ebeveyn onayı, ebeveynlerin çocuklarının sağlık durumunu takip edebilmesi, tahlil sonuçları gibi bilgilere ulaşabilmesi için gereklidir. Ancak eşini kaybetmiş ya da eşinden ayrılmış kişiler çocuklarının sağlık bilgilerine ulaşamadıkları için bu durumda oldukça sıkıntı çekmektedirler. Karşı tarafın muvafakatini vermesi gerektiği takdirde çocuklarını görebilecek anne veya babalar, karşı tarafın rızası olmadan her iki ebeveynin de çocuklarını eşit görmesi gerektiği görüşüne bağlı kalmaktadırlar.

Konuşmayan veya herhangi bir iletişim kurmayan ebeveynler söz konusuysa bu durumda, çocuğun velisi doğrulanacaktır. Çocuğun velisi her kimse, tanınmış görünen ebeveyndir. Ancak, vasi olmanıza rağmen karşı tarafın onayına ihtiyacınız varsa, bunun için bir farklı bir yola başvurulmaktadır. Buna “geçici izin” nedir. Geçici izin için yapmanız gereken şey “İnceleme iste” talebidir. Bunun için:

 • e-Nabız sisteminin sol menüsünde bulunan “Paylaş” butonuna tıklayın.
 • Burada çocuğun ya da çocukların isimlerinin gözüktüğü liste açılır. Onay alamadığınız çocuğunuz için “İnceleme İste” yazısı çıkacaktır. Bu butona tıklayarak geçici izin talep edebilir ve çocuğunuzun sağlık durumunu görebilirsiniz.
Enabız ebeveyn onayı kaldırma
Enabız ebeveyn onayı kaldırma

Ebeveyn Onayı Nasıl Kaldırılır

E-Nabız ebeveyn onayı yapmak oldukça kolaydır. Bu sayede ebeveynlerin çocuklarının bilgilerini ve sağlık durumlarını kontrol etmesi çok daha kolay bir hale gelmiştir. Bunun için e-Devlet bilgileriyle giriş yapıldıktan sonra gerekli adımları uygulayarak ebeveyn onayı yapılabilmektedir. Ancak ebeveyn onayının nasıl yapıldığı merak konusu olduğu gibi ebeveyn izninin kaldırılması da çekişmeli boşanan ya da görüşmeyen ebeveynler arasında merak konusudur.

Her iki ebeveynin de çocuğun sağlık durumunu görüntüleme izni, yani ebeveyn onayı varsa, bu ebeveynlerin diğerinin onayını kaldırma şansı yoktur. Her anne ve baba, çocuklarının sağlık durumu hakkında bilgi alabilmelidir. Bu durumda bir ebeveynin diğer ebeveyn onayını kaldırması mümkün değildir ve böyle bir özellik sunulmamaktadır.

Bu içeriğimiz de E-Nabız ebeveyn onayı nasıl yapılır ? Diğer adı ile E-Nabız anne baba onayı nasıl yapılır adlı konumuzu anlattık. Diğer faydalı içeriklerimiz için Nasıl Yapılır adlı kategorimizi incelemeniz de fayda var.

“E-Nabız Ebeveyn Onayı Nasıl Yapılır” üzerine 6 yorum
 1. Çocuğum var bu yazıyı araştırıyorum iyi ki sitenize bakmışım herseyi hallettim sayenizde işlem tamamdır teşekkür ediyorum

  Cevapla
  • Bu değerli bilgi için teşekkür ediyorum emeğinize sağlık yani şahsen bir ebeveynin diğerinin onayını kaldıramaması gayet mantıklı diye düşünüyorum çocuklarımıza gerekli özeni gösterelim selamlar🤗

   Cevapla
 2. Bu konuyu uzun zamandır arıyordum e-nabız ebeveyn onâyını detaylarına kadar anlatmışsınız harika bir sistem gerçekten sizlerede teşekkür ediyorum

  Cevapla
Yorum yapın