Etkili ve Kalıcı Backlink Nasıl Alınır

Etkili ve Kalıcı Backlink Nasıl Alınır adlı konumuz da, sizlere etkili backlink alma ve backlink hakkında detaylı bir bilgi dökümanı hazırladık. Sizler de bu makalemizi okuyarak başarılı bir backlink tekniğine ulaşabilirsiniz.

Etkili ve kalıcı backlink temin etmek için en başta bir sitenin gerçekten internet hayatında kalıcı olduğunun bilinmesi gerekmektedir. İnternet siteleri genellikle en fazla 1-2 sene yayın hayatına kesintisiz devam tikten sonra bazı sorunlar yaşayarak kapanabilmektedir.  Tüm bu sorunlardan arınmak ve sitenim gerçekten yayın hayatına sürekli olarak devam edeceğine inanılması gerekmektedir. Bu da ancak büyük sistemlerden backlink alınarak yapılabilmektedir. Backlinkler alınırken, küçük sitelerden almak yerine büyük sistemlerden almak en akıllıca çözüm olacaktır.

Konuya başlamadan önce, sizler için özenle seçerek hazırladığımız Yüksek Kalite Backlink Listesi adlı konumuzu incelemenizde fayda var.

Etkili ve Kalıcı Backlink Nasıl Alınır
Etkili ve Kalıcı Backlink Nasıl Alınır

Etkili ve Kalıcı Backlink Nasıl Alınır

Backlink alırken yukarıdaki sebep ve sonuç ilişkilerine dayanarak en akıllıca backlink yöntemi video backlink olacaktır. Video backlink alınabilecek sistemler genellikle Youtube ve benzeri büyük siteler olacağından bu sitelerin kapanma ihtimalleri bulunmamaktadır. Bunun sonucunda, bu sitelerden backlinklerin alınması sonucunda sitelerin yayın hayatlarına uzun süre devam edeceği düşünüldüğünde sitenize kalıcı bir backlink kaynağı elde etmiş olursunuz. Bunun yanında özellikle Dmoz gibi, büyük dizinler de yayın hayatlarına uzun süre devam edeceğinden, web sitenize kalıcı backlink elde etmiş olursunuz.

Herkesin bilmedi sadece sayılı kişilerin bilgi sahibi olduğu sır niteliğinde bir bilgi de vermek istiyoruz. Özellikle Rusya menşeli dizin siteleri yaklaşık olarak 7 senenin üzerinde bir yayın hayatına sahiptir ve uzun yıllar boyunca da bu dizin sitelerinin devam edeceği sanılmaktadır. Dolayısı ile Rusya menşeli dizin sitelerinden backlink almak da sitenize kalıcı bir backlink alınmış olur.

Kalıcı backlinklerden söz ettikten sonra, etkili backlink nasıl alınır bununda bilgisini vermek istiyoruz. Örnek olarak Youtube gibi bir siteden video backlink alsanız bile etkili olacağını garanti edemezsiniz. Ancak garantili olabilmesi için bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir.  Bu tarz sitelerden backlink alırken, web sitenizin açıklamalarını ve adresini dikkatlice yazmalısınız.

Bu arada daha önce paylaştığımız Backlink Nedir ? Backlink Ne İşe Yarar ? Adlı konumuza da göz atmanız da fayda var.

Backlink alırken dikkat etmemiz gerekenler
Backlink alırken dikkat etmemiz gerekenler

Backlink alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor ?

Baklink alırken nerelere dikkat etmeliyiz sorusuna cevap vermek üzere bu makaleyi kaleme almaya karar verdik. Backlinkler, SEO’nun vazgeçilmezlerinden olan ve arama motorları için belki de en önemli değere sahip SEO malzemesidir.  Backlinkler alınırken, bazı kurallara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Backlinkler tıpkı atasözleri gibi bir siteyi rezil de yapar vezirde yapar. Bu nedenle doğru backlink seçimleri yapıldığında sitenize katkısı tabi ki inkar edilemez ancak, backlinklerin doğru seçilmemesi durumunda web sitenize ne kadar zarar vereceğinizi tahmin bile edemezsiniz.  Google’nin son yaptığı güğncellemelerle özellikle tanıtım yazılarından alınan backlinklerin değerleri inkar edilemez şekilde görülmektedir.  Google son yaptığı güncellemelerde bunu kendisi de açıklarken bariz bir şekilde görülmektedir ki diğer türlü backlinklerin bir kalıcılığı olmuyor ve web sitelerine de bir fayda sağlamıyorlar. Tanıtım yazılarından alınacak backlinkler, arama motorları tarafından doğal olarak karşılandığı için bu backlinkler tüm arama motorları için önemli olmaya devam ediyor.

Backlinklerin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Wiki backlink, tanıtım yazısı backlinki, footer backlinki, video backlinki gibi seçenekler web site sahiplerini beklerden bunlardan en etkili olanı şüphesiz ki tanıtım yazılarından alınacak olan backlinklerdir. Bunların yanında, video sitelerinden alınacak backlinklerde web site sahipleri için en akıllıca çözüm olabiliyor. Backlinkler alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Backlinkler alınacağı yöntem itibari ile en doğal şekilde olmalıdır.
  • Backlinkler karşılıksız olarak alınmalıdır, aksi taktirde Google bu backlinklerin karşılıklı anlaşma ile alındığını fark etmektedir.
  • Backlinkler çapraz backlink sistemi ile alınabilir.
  • Mümkünse alınacak backlinkler tanıtım yazılarının içerisinde olmalıdır ve doğal olmalıdır.
  • Tanıtım yazılarında her link bir defa paylaşılmalıdır. Bir linkin fazlaca yayınlanması arama motorlarının fazlaca o siteye uğraması anlamına gelmemektedir.
Etkili SEO Çalışması
Etkili SEO Çalışması

Etkili Bir Seo Çalışması Nasıl Yapılır ?

SEO, herkes tarafından yapılmaması gereken bir iştir. Son derece bilgili kişilerin yapması gerektiği bu iş, emek ister eğer bilgisiz kişiler yaparsa arama motorlarında üst sıralara çıkmayı bırakın, siteniz sendboxa düşebilir. Etkili SEO yapmak istiyorsanız mutlaka bu işi bir uzman kişiye yaptırmalısınız. Ancak, uzman kişi yoksa ve kendiniz yapmak zorunda iseniz aşağıdaki kurallara uygun biçimde SEO yapmalısınız.

SEO’nun nasıl yapılacağını adım adım inceleyelim;

Öncelikle bir SEO yapılacaksa bir web sitesine ihtiyacımız var. Hosting ve domain alıp, web sitemizi hazır sistemlerden veya kendi özel kodlamamız olarak web sitemizi yayına sokabiliriz.

Ancak, şu an için ben ücretsiz bir sistem üzerinden SEO bilgimi denemek istiyorum diyorsanız, Blogger.com adlı siteden bir blog sitesi açabilirsiniz.

Artık bir web sitemiz olduğuna göre SEO yapmaya başlayabiliriz.
SEO’nun ilk adımı her zaman için site içeriğinin hedefinin belirlenmesidir. Siteniz ne ile  alakalı olacaksa bunu belirleyin ve özgün yazılar yazmaya başlayın oradan buradan kopyala yapmadan kendi fikirlerinizle yazılarınızı yazın.

SEO için elbette ki sadece özgün yazılar yetmez ancak, bilinmesi gereken bir durum var ki tüm SEO kriterlerini yerine de getirseniz, özgün yazı yoksa o siteden bir halt olmaz demek gerekir.

Backlink Çalışmaları

Backlink, kısaca bir siteden başka bir siteye link verilmesi anlamına gelmektedir. Arama motorlarına göre, link verilen site her zaman iyi sitedir. Olabildiğince backlink alın ancak dikkat edin, link alacağınız site uygunsuz site olursa bu sizin sitenizi de etkileyecektir. Ayrıca link değişimleri yaparken, karşılıklı yapmamaya çalışın yani a sitesinden link alırken site sende benim linkimi ekle diyorsa o linkten hayır gelmez.

Link Yapıları

Linklerinizi arama motorlarının sevdiği sef link şekline getirmelisiniz Bu şu demektir. Siteismi.com/index.php?yaziid=1 yerine siteismi.com/yaziismi.html yani yazının başlığını yazının url adresinde de geçirmeye çalışın

Backlink yapıları
Backlink yapıları

SEO İçin Sosyal İmleme Gerekli mi ?

Sosyal imlemelerin SEO’ya katkısını bilmek için öncelikle sosyal imlemenin ne anlama geldiğini iyice bilmek gerekir. Sosyal imlemeler, herhangi, bir web adresinde beğenilen yazıların videoların ve benzeri içeriklerin yardımcı araçlarla sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılabilmesidir. Sosyal imleme siteleri, içeriklerinizi gruplandırarak organize etmeye yarar ancak en önemli imleme seçeneği ise ana sayfa imlemeleridir.

Aslında sosyal imleme işleri için sosyal imleme siteleri bulunmaktadır. Eskiden Facebook, Twitter gibi siteler üzerinden yapılabilen imlemeler, günümüzde ise sadece bu işi yapan siteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Ancak, sosyal imlemelerinizde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Arama motorları, sürekli olarak algoritmalarını geliştirirken bu algoritmaların temelinde daha doğal arama sonuçları vermek yatmaktadır. En son google algoritmalarında değişiklik yaptığını duyurdu. Buna göre, sosyal imlemelerinde doğal olduğunu Google gibi arama motorlarına doğrudan inandırmak gerekir. Sosyal imleme sitelerinde imlenen ve paylaşılan tüm içeriklerin doğal ve gerçek kullanıcılar tarafından yapıldığını arama motorlarına inandırmazsanız fayda yerine zararlar görebilirsiniz.  Buradan çıkarılacak sonuçlara göre, sosyal imleme yaparken kesinlikle sahtecilikten uzak olunması gerekmektedir.

Sosyal medya backlink
Sosyal medya backlink

Sosyal İmlemenin Seo’ya Etkisi

Google ve benzeri arama motorları kullanıcılara daha kaliteli ve daha uygun sonuçlar verebilmek için sürekli algoritmalarını geliştirmektedirler. Google, eskiden PR değerleri yüksek sitelerden backlink almaya önem verirken günümüzde PR li sitelerden link almanın kolaylığı ve sahteciliğinden kaçınmak üzere PR’li sitelerden alınan backlinklere değil sosyal imleme sitelerinde insanların paylaştığı ve önerdiği sitelere önem vermektedir. Bu da sosyal imlemenin SEO’ya olan etkisini göstermektedir.

Sosyal imleme yaparken başta da söylediğimiz gibi ana sayfa imlemesi son derece önemlidir. Ancak, ana sayfanız sürekli imlenirken alt  sayfalarınızın imlenmemesi google ve diğer arama motorlarının hoşuna gitmeyebilir.  Bu  bakımdan alt sayfaların da imlenmesine dikkat etmelisiniz.

Tanıtım Yazısı ile Backlin Almanın Önemi

Backlinkler, SEO yaparken son derece önemli olan kriterlerden bir tanesidir. Arama motorları bu güne kadar algoritmalarını her seferinde değiştirmiş, daha doğal arama sonuçlarını kullanıcılara ulaştırmaya çalışmışlardır. Algoritmaların değiştirilmesi belki de bilinen tüm yöntemlerin etkisiz kalmasına yol açarken, değişmeyen tek bir SEO kriteri vardı o da backlinkler. Backlinkler arama motorları için her zaman önemli olan kriterler olurken backlinklerin nasıl alınacağı da SEO uzmanları tarafından her zaman tartışıla gelmiştir. Bir çok SEO uzmanı çeşitli backlink yöntemlerinin en faydalı olduğunu iddia ettiler ve kullanıcılara kendi yöntemlerini kullanmaları gerektiğini söylediler. Ancak, son Google güncellemesinde Google’nin bizzat kendisi arama motoru algoritmasında tanıtım yazılarının büyük öneminin olduğunu söylemesi ile diğer backlink çeşitlerini balon gibi uçtu gitti.

Artık tüm SEO uzmanları Google’nin bu açıklamasına güvenerek en etkili backlink yönteminin tanıtım yazıları olduğu konusunda mutabakata vardılar. Düşünüldüğünde, arama motorlarını bugüne kadar aptal yerine kıyan bir çok site çıktı ancak arama motorları her seferinde bunların yapay SEO arayışları olduğunu anladılar. Arama motorları kandırıldıklarını anladıkları anda siteyi Sendboxa düşürerek ceza vermekteler. Dolayısı ile en akıllıca çözüm, arama motorlarını kandırmaya yönelik değil bir tavsiye niteliğinde link verilmesidir. Bu doğallıkta ancak ve ancak tanıtım yazıları ile mümkün olmaktadır. Tanıtım yazılarında linklerin yanında yazılarında var olduğunu gören aram motorları neden link verildiğini anlamaktadırlar. Örnek olarak bir tanıtım yazısında mynet.com Türkiye’nin en iyi portallarından bir tanesidir. Denildiğinde ve mynet.com’a link verildiğinde arama motorları bu linkin neden verildiğini o cümlenin içerisinde görebiliyorlar. Link verilmiştir çünkü o si,te Türkiye’nin en iyi portallarından bir tanesidir şeklinde bir cevapla bu tanıtım yazılarının doğal bir biçimde yazıldığı ve cümle içerisinde link verildiğini anlamaktadırlar.

Etkili bir wiki backlink nasıl olmalıdır.

Bu soruya yanıt verebilmek için öncelikle wiki backlink nedir bunun iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektir.  Bildiğiniz üzere backlink, bir siteden başka bir siteye tavsiye niteliğinde linklerin verilmesidir.  Kelime anlamı olarak geri link anlamını taşıyan bu linklerin birçok çeşidi bulunmaktadır.

Wiki backlinkler genellikle wiki media sitelerinde linklerin yayınlanmasıdır.  Sizin sitenizin bir linkinin, wiki media sitelerinde yayınlanması ile oluşturulan bu linkle Backlink çeşitleri arasında en kaliteli olanlarındandır. Bu tarz sitelerde, sitelerinizin sadece linklerini yayınlamakla kalmamakta, sitenize ait bir tanıtım yazısında linkinizin yanında yayınlamaktasınız.  Mediawiki, Dünya genelinde kullanılan ve binlerce kullanıcısı olan bir sistemdir. Sitelerinizin linkini media wiki sistem özelliklerini taşıyan tüm sitelerde yayınlayabilirsiniz.  Arama motorları açısından da son derece önemli olan wiki media backlinkleri sayesinde web siteniz arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmektedir.

Wikimedia siteleri arama motorları için son derece önemli olmasına rağmen bu önemi kötüye kullanan kişiler yüzünden web siteleri, artık spam konumuna da düşmektedir. Bu nedenle bu sistemlerin kullanılmasında son derece dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Arama motorlarının verdiği. Önemleri kötüye klullanan kullanıcılar yüzündne nerede ise gerçekten wikimedia  backlink hizmeti veren bir web sitesine ulaşmak mümkün değildir.  Bu nedenlerle, backlink alınacak wikimedia sitesinin çok iyi seçilmesi gerekmektedir.  Google ve diğer arama motorları bu tarz sitelerden alınacak gerçek linklere önem vermekte ancak, spam sitelerden alınacak linklerle adeta sizi yerden yere vurarak sendboxa düşürebilmektedirler.  Ayrıca, bu tarz sitelerde tanıtım yazılarınızı yayınlarken de son derece dikkatli davranmalısınız. Doğallıktan uzak “biz her şeyi biliriz, dünyaları biz yaptık, atomu biz parçaladık” tarzındaki tanıtım yazıları ne kullanıcılar tarafından nede arama motorları tarafından taktir edilmemektedir.

Forum tanıtımı SEO
Forum tanıtımı SEO

Forum Tanıtımları SEO için gerekli midir ?

Arama motorlarının algoritmalarını sürekli geliştirmesi ile birlikte etkili bir SEO çalışması için yeni yöntemlerin gelişmesine sebep oluyor. Forum tanıtımları son zamanlarda ortaya çıkmış olan bir tanıtım biçimidir. Ancak, etkili bir forum tanıtımı yapabilmek için bazı tekniklerin kullanılması gerekmektedir.  Kesinlikle özgün biçimde yazılması gereken bu tanıtım yazıları, her foruma ayrı özgünlükte girilmesi gerekmektedir.

Yeni Forum Tanıtım Tekniği Avantajları

  • Konuların önceden açılmış olması ve arama motorlarında eski konu özelliğine sahip olması, yapılacak tanıtımın etkisini de artırmaktadır.
  • Bir sitede sadece konu değil yapılan yorumların özgün olması da özgünlük değerlerini etkilemektedir. Forum sitelerinde birçok mesaj bulunduğundan konu özgünlük değeri nerede ise % 100’dür.
  • Konulara ve mesajlara google aramaları ile girildiğinden konuların üst sıralarda olduğu zaten kesindir. Kaliteli konulara tanıtım yapılması SEO’yu etkileyecektir.
  • Konu tartışma konusu olduğundan,  yazılacak mesajların Google veya başka bir arama motoru tarafından gereksiz veya spam olarak değerlendirilme olasılığı çok ama çok azdır.

Yeni Forum Tanıtım Tekniği Kullanımı

Forum tanıtımlarının kullanımı ise çok ama çok basittir. Google veya başka bir arama motoru üzerinden web siteye ulaşılabileceği gibi bilinen forumlar üzerinden de konulara cevaplar yapılabilmektedir. Forumlara üye olarak pek ala kendiniz bu işi yapabileceğiniz gibi, bu işi webmaster forumlarında belirli bir ücret karşılığında da forumlara tanıtımlarınızı yaptırabilirsiniz.

Forum tekniğinin gerekli olup olmadığı konusunda da bir iki cümle yazacak olursak, aslında forum tanıtımlarının SEO’ya çok fazla etkisi bulunmamaktadır. Ancak, SEO konusunda en önce özgün içeriklerinizi backlink içeriklerinizi ve benzeri bütün işlemleri yaptıkta  sonra forum tanıtımı gibi SEO kalitenizi güçlendirecek yöntemlere de başvurarak SEO kalitenizi geliştirebilirsiniz.  Ancak söylediğimiz gibi ilk etapta çok gerekli değildir.

Etkili ve Kalıcı Backlink Nasıl Alınır adlı konumuzu incelediniz, diğer benzeri içerikler için Webmaster kategorimizi ziyaret edebilirsin.

Yorum yapın