Backlink Nedir ? Backlink Ne İşe Yarar ?

Backlink, bir web sitesinden diğerine verilen bağlantıdır. Backlink Nedir ? Backlink Ne İşe Yarar ? Yüksek kaliteli bir site, bir sitenin arama motoru sonuçlarında (SEO) sıralamasını ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir. Bir sitenin geri bağlantılarını iyileştirmenin sayısız yolu ve bunu yaparken işletmelere yardımcı olacak birçok araç vardır. Örneğin, sosyal medya pazarlaması, bir sayfayı yeniden tweetlemek veya farklı sosyal platformlarda paylaşmak için bağlantılar sağlayabilir. Aktif bir kitleye sahip olan alakalı bloglarda misafir gönderileri, işletmelerin SEO çabalarını güçlendirirken mesajlarını yaymalarına da yardımcı olacaktır.

Backlink nedir ne işe yarar
Backlink nedir ne işe yarar

Diğer web sitelerinden gelen bağlantılar olarak da bilinen backlinkler, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve web’de güçlü bir varlık için çok önemlidir. Geri bağlantılar, içeriğinizin kullanıcılarla ne kadar alakalı olduğunu ve içeriğinizin herhangi bir değer sağlayıp sağlamadığını belirlemenin bir yolu olarak Google gibi arama motorları tarafından kullanılan bir sıralama sinyalidir. Backlinkler, siteniz için daha yüksek sayfa sıralamalarına ve daha fazla trafiğe de katkıda bulunur.

Backlinkler internetin para birimi gibidir. İnternetten alım ve satım yapabilmek için çok paranızın olması gerekir. Backlinkler bundan daha da önemlidir, çünkü arama motorları tarafından bir sıralama sinyali olarak kullanılabilirler. SEO tekniklerini kullanarak sitenizi gören kişi sayısını artırmak ve arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmek için backlinkleri kullanabilirsiniz. Günümüzde backlink sayısı, arama motorları için en önemli sıralama faktörlerinden biri olmaya devam etmektedir. Güçlü bir backlink profiline sahip olmak, içeriğinizi arama sonuçları sayfalarının (SERP’ler) en üstüne çıkarmaya yardımcı olarak arama motoru sıralamalarınızı iyileştirebilir.

Arama motorları, sitenizin nereye bağlandığını not eder. Sitenizin bağlantı verdiği her yer daha güvenilir ve kaliteli olarak kabul edilir. Ne kadar yüksek kaliteli bağlantılarınız varsa, arama motorları içeriğinize o kadar çok değer verir, bu da görünürlüğü, site güvenini ve sıralamasını artırır.

Backlink nedir
Backlink nedir

Backlink Nedir ?

Backlink nedir? Geri bağlantılar, içeriğinize başka bir web sitesinden verilen bağlantılardır. Bir web sayfasının web sitenize bağlantısı varsa, onlardan bir geri bağlantınız vardır. Çok sayıda geri bağlantıya sahip olmak önemlidir, çünkü Google gibi arama motorlarına diğer birçok kişinin içeriğinizi değerli ve güvenilir bulduğunu gösterir. Çoğu web sitesinin sayfalarında çok sayıda bağlantı bulunduğundan, yetkili alanlardan (.edu, .gov, . military.mil gibi) ne kadar çok geri bağlantı alırsanız, SEO ve görünürlüğünüz için o kadar iyi olur.

Backlink Ne İşe Yarar ?

Backlinkler, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için kritik öneme sahiptir ve sitenize işaret eden harici bağlantılar, Google‘daki sıralamanız o kadar yüksek olur. Başka bir deyişle, Backlinkler popülerlik için verilen oylar gibidir. Örneğin, ayakkabı satan bir web sitesi işletiyorsanız ve oradaki en popüler ayakkabı bloglarından biri web sitenize link veriyorsa, güvenilir bir kaynaktan (popülerlik) harici bir link aldığınız için bu bir backlink olarak kabul edilir. Bunlardan daha fazlasına sahipseniz, siteniz Google’da daha üst sıralarda yer alacaktır çünkü Google sitenizi daha alakalı olarak görecektir.

Geri bağlantı, bir alıntıyla karşılaştırılabilir bir referanstır. Bir web sayfası için geri bağlantıların miktarı, kalitesi ve alaka düzeyi, Google gibi arama motorlarının sayfanın ne kadar önemli olduğunu tahmin etmek için değerlendirdiği faktörler arasındadır.

Zararlı Backlink Nedir ?

Yukarıda Backlinklerin faydasından bahsettik. Peki ya sitemize zarar verecek olan backlinkler var mıdır ? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Eğer siteniz ile alaka düzeyi olan sitelerden ve değerleri yüksek sitelerden link alıyorsanız, bu sizin siteniz açısından iyi olacaktır. Lakin aşağıda ki verdiğimiz örnekler de bulunan sitelerden link almışsanız, o zaman bunları temizlemeniz gerekmekte.

Nedir bu zararlı backlinkler ;

  • Yalnızca bağlantı oluşturmak için oluşturulan spam siteleri ve siteler
  • Google tarafından dizine eklenmeyen siteler
  • Virüs veya kötü amaçlı yazılım içeren siteler
  • Bağlantı ağları

Webmaster içerikli diğer yazılarımıza göz atmak için Webmaster kategorimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Etkili ve Kalıcı Backlink Nasıl Alınır adlı konumuza da göz atabilirsiniz.

Yorum yapın