Paralel Evren Nedir ? 2022

Paralel evren nedir? Paralel evren, zaman ve uzay birbirinden ayrıldığında yaratılan, bizim alternatif bir versiyonumuzdur. Bu makale, çoklu evren teorisini ve insan deneyiminin doğası hakkında ortaya attığı bazı soruları incelemektedir. Sen eşsiz değilsin. Paralel evrende senin alternatif bir versiyonun var. Bu makale, çoklu evren teorisini ve insan deneyiminin doğası hakkında ortaya attığı bazı soruları incelemektedir. Çoklu evren kavramı, bilim adamlarını ve filozofları on yıllardır heyecanlandırdı. Zaman ve mekan birbirinden koptuğunda ne olur sorusunun nihai cevabıdır. Bu büyüleyici fikre ve insan deneyiminin doğası hakkında ortaya çıkardığı derin sorulara bir göz atıyoruz.

Paralel evrenler, mecazi ve bazen de gerçek anlamıyla edebiyatta yüzyıllardır kullanılan bir fikirdir. Bugünlerde bilim adamları bile, gerçeğin kesin olarak sabit olmadığı teorisini kabul ediyor; başka bir “paralel” evren olabilir ya da sadece çoklu evren teorisinin kendisi. Paralel evren, bizimkine ek olarak olası, alternatif bir gerçekliktir. Paralel evrenler teorisi, zamanın dokusunda diğer birçok “evren”in olduğu gibi, burada da paralel evrenler olduğunu belirtir. Ama paralel bir evreni nasıl tanımlarsınız? Paralel evrenler, tamamen farklı sayıda boyuta sahip olabilecek başka bir boyutla, mevcut evrenimizin bir uzantısıdır. Bu teorik fikir, zamanın doğrusal olduğu ve sadece bir boyutu olduğu yönündeki uzun süredir devam eden inançlara aykırıdır.

Paralel Evren Nedir
Paralel Evren Nedir

Paralel evrenler üzerindeki tüm heyecan, fikri ciddiye almayı zorlaştırdı; bilim adamları yıllardır onlar hakkında teoriler ürettiler ve yine de kendi evrenimizin var olduğunu bile kanıtlayamıyoruz. Bu makale paralel evrenlerin arkasındaki bilime bakıyor ve bunun neden insanların alışmak isteyebileceği bir fikir olduğunu açıklıyor.

Paralel evren nedir? Kaç tane evrenin var olabileceğini araştıran bu büyüleyici teori hakkında bilgi almak için okumaya devam edin. Eğer evrenimiz birçok evrenden biriyse, onun ötesinde ne var? Pekala, belki başka bir evren – ya da sonsuz sayıda. Paralel evrenler gerçektir; Bu yazımız çoklu evreninizi anlaşılması kolay bir şekilde açıklıyor.

Artık onlara ‘hayali teoriler’ veya ‘bilimkurgu’ diyemezsiniz. Bilim adamları yakın zamanda bilinen evrenimizin daha büyük bir evrenin parçası olabileceğini öne süren bazı fenomenleri gözlemlediler. Kozmik mikrodalga arka plan radyasyonunu ve uzak galaksilerdeki olayları gözlemleyerek elde edilen son bilgiler, bilim adamlarını evrenimizin aslında daha büyük bir çoklu evrenin bir parçası olduğuna inandırıyor.

Paralel evrenler artık sadece iyi bir bilimkurgu hikayesinin bir özelliği değil. Artık, sonsuz bir okyanustaki baloncuklar gibi, tümü daha yüksek bir enerji düzleminde bulunan bir “çoklu evrende” birden fazla evrenin aynı anda var olduğunu öne süren bazı bilimsel teoriler var. Bununla birlikte, çoklu evren teorisi, bilimdeki en tartışmalı teorilerden biri olmaya devam etmektedir.

Paralel evrenler muhtemelen bugün en iyi DC çizgi romanlarından bilinmektedir, burada çoğu olay örgüsü için vahşi bir ortam olarak yaratılmıştır. Ancak teori, kozmoloji ve göreliliğin ilk günlerinde, bazı bilim adamlarının karanlık madde ihtiyacını açıklamanın veya kuantum mekaniğini genel görelilik ile uzlaştırmanın bir yolunu bulmaya çalıştıklarında doğdu. Bugün paralel evrenler üzerine birkaç teori var – hatta bazıları her bir kuantum dalgalanmasıyla yeni bir evrenin yaratıldığını öne sürüyor – ancak bilim adamları arasında, eğer herhangi birinin doğru olduğu konusunda bir fikir birliği yok.

Paralel evren nedir
Paralel evren nedir

Paralel Evreni kabul eden fizikçiler

Max Tegmark, Stephen Hawking, Andrei Linde,Michio Kaku, Steven Weinberg, Brian Greene, David Deutsch, Raj Pathria, Leonard Susskind, Sean Carroll, Laura Mersini-Houghton, Alex Vilenkin ve Neil de Grasse Tyron’dır.

Paralel Evreni kabul etmeyen Fizikçiler

David Gross, Jim Baggott, George Ellis, Paul Steinhardt ve Paul Davies’tir.

Kuantum mekaniğinin “çok-dünya” yorumunu ilk duyduğunda Albert Einstein bile şaşırmıştı. Bu alternatif gerçeklik görüşü, bizimkine paralel olarak var olan sonsuz evrenler olduğunu iddia eder. Fikir çılgınca gelse de, bu teorilerin tam olarak ne söylediğini ve nasıl çalıştığını anlamaya başladığınızda, kavram daha az fantezi ve daha fazla gerçek hissetmeye başlar.

Paralel Evren hakkında sözler

  • Kaç tane evren vardır ? Kuantum fiziğin çoklu dünyalar yorumu sonsuz sayıda farklı paralel evren olduğunu söyler. Hayatının her anında yeni bir evrene girersin. Verdiğin her kararla.
  • Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. (John Fowles)
  • İnsanın ahlakı insanla bitmemeli, evrene yayılmalıdır; bir parçası olduğu büyük hayat zincirinin yeniden farkına varmalıdır. Tüm varlığın bir değeri olduğunu anlamalıdır.
  • “Hepimiz birbirimize biyolojik olarak,Dünya’ya kimyasal olarak,Evren’e atomik olarak bağlıyız.Evrenin içerisindeyiz,Evren de bizim içimizde.”Neil deGrasse Tyson
  • Gerçek dış dünyanın gözlenmesi ve akıl ile kavranabilir. Herakleitos
  • Evrendeki tüm varlıklar madde ve formdan oluşur. Madde olabilirliktir form onu gerçek varlığa dönüştürür. Aristo

Eğer yazımızı beğendiyseniz, bunun gibi yüzlerce bilgilendirici makalelerimizi Faydalı Bilgiler kategorimize göz atarak takip edebilirsiniz.

Yorum yapın