Karakovan Balı Nedir – Faydaları Nelerdir ?

Baldan anlayan herkesin sevdiği Karakovan balı nedir Faydaları Nelerdir ? başlığımız da bu bal türü ile ilgili derlediğimiz bilgiler ile sizleri bilgilendireceğiz.

Karakovan balı, arılar tarafından kendi enerji ve kaynakları kullanılarak yapılan bir bal türüdür. Diğer hayvanların yardımı olmadan üretilebilen tek bal olduğu söylenmektedir. Vitaminler açısından zengin olmasının yanı sıra tok tutucu ve besleyici özelliklere sahiptir. Karakovan balı yüzyıllardır kanser, astım ve diyabet gibi çeşitli hastalıklar için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Karakovan balı nedir
Karakovan balı nedir

Dünya üzerinde birçok bal türü bulunuyor, ancak karakovan balları bu ballar arasında en iyilerinden biri olarak kabul edilmektedir, Çünkü tıbbi amaçlar için ideal olmalarını sağlayan özel özelliklere sahiptirler.

Karakovan Balının Özellikleri

Karakovan balı amino asitlerin yanı sıra B1, B2, B6, C ve K vitaminleri bakımından da zengindir. Tüm insanlar için bir enerji kaynağıdır ve doyurucu, besleyici ve koruyucu özelliklere sahiptir. Karakovan balı özellikleri saymakla bitmez.

Karakovan Balının Faydaları Nelerdir ;

Karakovan balı, tüketen kişiler için ciddi fayda sağlayan çok faydalı bir üründür. Bu balın birçok faydası ve kullanımı vardır. Soğuk algınlığı, öksürük, boğaz enfeksiyonu, boğaz ağrısı, ateş ve astım gibi çeşitli rahatsızlıklar için mükemmel bir çözümdür.

Karakovan balının düzenli kullanımı kendinizi zinde ve enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca sinüziti iyileştirir ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Bu balın düzenli olarak alınması beyindeki hafıza ve konsantrasyon seviyelerinizi de geliştirebilir. Bu balın mikropları yok eden ve ayrıca bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendiren bir antiseptik olarak da kullanılır. Yüzünüzde veya sakal bölgeniz gibi vücut bölgelerinizde kuruluk ya da kaşıntı tarzı herhangi bir yan etki olmaksızın cildinizi baştan aşağı pürüzsüz ve parlak hale getirmektedir.

Karakovan Balı Nerelerde Bulunur ?

Karakovan balı Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde Artvin ilinde ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitlis yakınlarında bulunur.
Hizan Karakovan balı Bitlis’te Hizan’da üretilmektedir . Yüksekova ve Pervari gibi bölgelerinde üretilen Karakovan balı da en iyi ballar arasında yer almaktadır.

Karakovan balının fiyatı

İnternet üzerinde ki araştırmalarımız da hakiki karakovan ballarının kilogram fiyatı 350 TL ile 650 TL arasında değişmektedir.

Karakovan balı
Karakovan balı

Karakovan Balı Nasıl Anlaşılır ?

Karakovan balı normal peteğe göre daha yumuşaktır;
Üretim sırasında kovan asla açık olmadığından gün ışığı içeri girmez ve karanlık bir ortamda gerçekleşir.

Bal Bozulur mu ?

Balın hiçbir durumda bozulmayacağına dair bir yanılgı olsa da, bu doğrudur, bal belirli koşullar altında bozulabilir.
Doğal olarak ve çok az miktarda bulunan bakteri, mantar ve küfler insan vücuduna herhangi bir zarar vermez.

Karakovan balı nedir Faydaları Nelerdir ? adlı makalemizi incelediniz, buna benzer diğer konularımızı incelemek için Faydalı Bilgiler kategorimizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapın