Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Kiminin çok sevdiği, kimininse tadından rahatsız olduğu Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? hiç düşündünüz mü ? Zeytinyağı doymuş yağlar ile omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi çoklu doymamış yağlardan oluşur. Ancak zeytinyağındaki yağ asidi, toplam yağ içeriğinin %73’ünü oluşturan oleik asit adı verilen tek bir yağdır. Sızma zeytinyağı en yüksek seviyede oleik asit ve antioksidan polifenoller içerir.

Zeytinyağının insan sağlığı için birçok faydası vardır: sindirimi iyileştirir; kalp sağlığını korur; bağışıklığı artırır; cilt sağlığını iyileştirir; kanser riskini azaltır; kilo kaybına yardımcı olur (örneğin metabolizmayı artırarak); çocuklarda beyin gelişimini destekler; yaşlı bireylerde hafıza fonksiyonunu iyileştirir; LDL kolesterol oksidasyonuna karşı koruma sağlar; çocuklarda (özellikle erkek çocuklarda) kemik yapısını iyileştirir; eklem ağrısını azaltır.

Zeytinyağının faydaları nelerdir
Zeytinyağının faydaları nelerdir

Zeytinyağı sağlık açısından popüler ve zengin bir besindir. Zeytinyağının kolesterol seviyesini düşürmek ve kansere karşı savaşmak da dahil olmak üzere insan sağlığı için birçok faydası vardır.

Zeytinyağının faydaları nelerdir? diyorsanız içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Zeytinyağının faydaları nelerdir?

Zeytinyağı çok eski zamanlardan beri hayatımızın bir parçası olmuştur. Mısırlılar ilaç olarak ve sabun yapımında, Romalılar ise lambalarını yakmak için kullanmışlardır. Zeytinyağı, Akdeniz bölgesinde yetişen geleneksel bir ağaç ürünü olan zeytin ağacının meyvesinden elde edilir. Zeytinyağı yemek pişirmek, tıbbi amaçlar, sabun, ilaç takviyeleri ve kozmetik ürünlerinin yanı sıra lamba yakmak ve yakıt olarak da kullanılabilir.

Zeytinyağının faydaları şunlardır:

  • Metabolizmayı Artırır; Zeytinyağı çocuklarda beyin gelişimini, kemik yapısını ve metabolizmayı hızlandırır. Yaşlı bireyler için çok faydalı bir vitamin olan E vitamini kaynağıdır.
  • Kalbinizi Korur; Zeytinyağı kan basıncı seviyelerini düşürerek ve vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini düşürerek kalbinizi kalp hastalıklarına karşı korur.
  • Sindirim Sistemini İyileştirir; Zeytinyağındaki yüksek oleik asit içeriği, vücudunuzdaki sindirim gazı üretimini azaltarak sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, hazımsızlık veya kabızlık ile ilişkili şişkinlik ve rahatsızlığı azaltır.
  • Yaşlanmayı Geciktirir: Zeytinyağının insan vücudunu başta bağırsak kanseri olmak üzere kanserli büyümeye karşı koruduğu söylenmektedir.
  • Kansere Karşı Savaşır: Yakın zamanda yapılan bir çalışma, zeytinyağının önemli bir bileşeni olan hidroksitirosolün menopoz sonrası kadınlarda ortaya çıkabilecek meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.
  • Mide Yağlarını Yakar: Zeytinyağı içmek, tereyağı veya margarin gibi gıdalarda bulunan diğer yağ türlerinden daha verimli bir şekilde yağ yaktığı kanıtlanmış orta zincirli yağ asitleri içerdiğinden mide bölgesindeki ağrı ve yanmayı hafifletmeye yardımcı olur. Bu da diyet yapmadan kilo vermenizi sağlar! Tabi ki, diyet yaparak bu kilo vermeyi hızlandırmak ta tamamen sizin eliniz de.
Zeytinyağının faydaları
Zeytinyağının faydaları

Zeytinyağı Kilo Verdirir mi ?

Zeytinyağı diyetiniz için sağlıklı bir seçimdir. Antioksidanlar açısından zengindir ve bir dizi sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. İşte zeytinyağı hakkında bilmeniz gerekenler:

Zeytinyağı herkes tarafından tüketilebilecek sağlıklı bir besindir. Vücudun bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olan yağ ve E vitamini açısından zengindir. Zeytinyağının insan sağlığı için de birçok faydası vardır.

Zeytinyağının mide için faydaları şunlardır;

  • Mide yağ asidi dengelenir.
  • Ağrı ve yanmanın giderilmesine yardımcı olur.
  • Zeytinyağından alınan enerji ile gün içinde yağ yakımı yaşanır.

Bu makalemiz de Zeytinyağının insan vücudu için faydalarını anlattık. Buna benzer diğer makalelerimizi incelemek için Sağlık kategorimizi ziyaret edebilir, ayrıca dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz Yeşil Çayın Karaciğer için faydaları adlı makalemizi de incelemeniz de fayda var.

Yorum yapın