Lazer Epilasyon Nedir 2022

Lazer Epilasyon Nedir

Kadınlar için istenmeyen tüyler her zaman için sorun oluşturmuştur. Kadının yapısı gereğinde vücutta çıkan tüylerden kurtulmanın en başarılı yolu geçmişten günümüze kadar araştırılmıştır. Kadınlarda tüylerden kurtulmanın en kalıcı ve akıllıca çözüm yolu lazer epilasyon olarak göze çarpmakta. Günümüze kadar birçok yöntem tüyleri yok etmek için denense de en kalıcı çözüm olarak Lazer Epilasyon göze çarpmakta.

Lazer Epilasyon Nedir 2022
Lazer Epilasyon Nedir 2022

Lazer epilasyon temel olarak tahrip edici ışık ısısı olarak bilinebilir. Bu yöntem vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en temel ve en kalıcı yoludur.  Lazer sistemi ile milisaniyelik ışık atışları, cildimize ve vücudumuzun başka bir yerine zarar vermeden istenmeyen tüyleri hedef alır ve onları yok eder.

Lazer epilasyonunda kesinlikle ağrı sızı duymazken vücudunuza masaj yapılıyormuş hissi verir. hızlı ve pratik olan bu sistemde epilasyonu yapılan kişi elini kolunu sallayarak günlük hayatına devam etmektedir.

LAZER EPİLASYON NASIL ETKİ EDER?

Kıl keselerinde bulunan kıl üretmeye yarayan ve kılları renklendiren hücreler vardır lazer ışınları bu kıl hücrelerine etki eder ve onlarda kalıcı hasarlara neden olur. Bu sayede kıl üreten hücrelerin kıl üretme fonksiyonları kaybolmuş olur ve bir daha kıl üretemezler.

Kılların büyümesinde pek çok bilinmeyen şey vardır. Bunlardan en basiti, kılların hep birlikte büyümediğidir. Yani bir kıl hücresi aktifken diğeri aktif değildir. Dolayısı ile lazer epilasyon birkaç seansta yapılmalı ve zamanla aktif olan tüm kıl köklerini yok etmelidir.

Lazer Epilasyon Nedir
Lazer Epilasyon Nedir

LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANABİLİR?

Lazer epilasyon her yaş gurubuna yapılamaz. Lazer epilasyonun yapıldığı kişiler, 18 yaş üstü bayanlar, 20 yaş üstü erkekler, hamile olmayanlar ve aktif bir hastalığı olmayanlardır.

LAZER EPİLASYON KAÇ SEANS UYGULANMALIDIR?

Lazer epilasyonuna 45 gün aralıklarla devam edilmektedir. Aktif kıllar yok olduktan sonra, pasif kıl köklerinin aktif hale gelmesi 45 günü bulduğundan dolayı bu süre 45 gündür. Seansların kısa aralıklarla olması hastaya maliyetten başka yarar getirmeyecektir.

 

Diode Lazer Epilasyon Nedir?

Diode lazerler, diğer lazer türlerinden faklı olarak daha uzun dalga ve ışık boyuna sahip lazerlerdir. Bu özellik diode lazerin diğer lazer türlerinden daha derine inebilmesini sağlar, bu da daha etkili bir seans sağlar.

Diğer lazer türü olan Alexandrite, lazer ışınlarının gücü zayıf olduğundan sık yerleşimin bulunduğu kıllı alkanlarda daha uzun süren bir tedavi gerektirir.  Örneğin yüz bölgesinde sakallar güçlü ve kalın bir kıl türüdür bu yüzden daha sık seanslar gerektirir buda daha fazla maliyet demektir.

Bu lazer türü Alexandrite lazer türünün kullanıldığı, genital bölge, koltuk altları, kasıklar gibi kılların fazlaca olduğu yerlerde en az Alexandrite lazerleri kadar etkilidir. Hatta daha fazla etki yaratır diyebiliriz.  Ancak cilt rengi açık ise Alexandrite lazerleri bu bölgelerde daha fazla tercih edilir, bunun sebebi ise pratikliğidir. Fakat bu kural  değildir ve şart değildir.

Bu lazer tipi kullanımı biraz daha zor olduğundan diğer lazer türünün tercih edilmediği, yüz kol, ense gibi hassas bölgelerde daha fazla tercih edilir ve daha fazla etki eder.

Diode lazerleri diğer lazer türlerinden ayıran bir diğer özellik ise ince kılların yok edilmesinde kullanılması ve bu tür kıllarda daha fazla etkili olmasıdır. Diode lazerleri uzun ışın kalitesi ile derinlemesine temizlik sağladığı için diğer lazer türlerinden daha fazla etki sağlamaktadır.

Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonu nedir nelere dikkat edilmelidir.

Lazer epilasyonu vücutta çıkan kıların ve tüylerin köklerine ışınlarla müdahale edilerek zarar verilmesi ve bu sayede kılların çıkmasının önlenmesidir.

Lazer Epilasyonu Hangi Bölgelere Uygulanabilmektedir ?

Gözlere uygulanacaksa gözler özel gözlüklerle koruma altına alınır ve kasla köz arası hariç vüudun tüm bölgelerine uygulanabilmektedir.

Lazer epilasyonunun başarı oranı nedir ?

Vücutta hedef seçilen bölgelerde lazer epilasyonu başarı sağlamaktadır. Kıllar kalıun ve sert ise daha fazla başarı oranının olduğu söylenebilmektedir.  Kişinin ten rengini etkileyen melalin maddesi başaraı oranını etkiler kişinin ten rengi açık ise daha fazla başarı sağlamaktadır.

Lazer epilasyon nasıl yapılır
Lazer epilasyon nasıl yapılır

Lazer epilasyonu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

 • Bayanlara uygulanacaksa gözler özel korumalı gözlüklerle koruma altına alınmalıdır.
 • En fazla tercih edilen bölgeler;
  • Yüz
  • Kol tuk altları
  • Genital bölge
  • Bacak bölgeleridir
 • Uygulamadan önce güneşlenme ve solaryum benzeri cildi koyulaştıracak uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 • Uygulama yapılacak bölgeye 3 hafta önce ağda yapılması, 3-4 gün öncesinden tekrar ağda yapılması gerekmektedir.
 • Son altı ay içerisinde Reacutone kullanılmamalıdır.
 • Uygulama sonrasında güneşlenmekte kaçınılmalı, veya yüksek korumalı kremler kullanılmalıdır.
 • Uygulamadan sonra banyo yapılacaksa ılık duş ile yapılmalıdır.
 • Uygulamanın sonrasında vücudun nemlendirilmesi gerekmektedir.
 • Yüz bölgelerine 1,5 ayda bir seans diğer bölgelere 2 ayda bir seanslar uygulanmalıdır.

Buna benzer diğer makalelerimize göz atmak istiyorsan, Sağlık kategorimizi incelemelisin !

Yorum yapın