SSL Sertifikası Nedir ? 2022

Tüm sitelerde görmüş olduğumuz o yeşil işaret, yani SSL sertifikası nedir ? (Secure Sockets Layer) “Güvenli Giriş Katmanı” manasına gelmektedir.

SSL sertifikaları, hassas bilgileri İnternet üzerinden aktarırken yüksek düzeyde güvenlik sağlar. SSL, bir son kullanıcı ile bir web sitesi veya web sunucusu arasında güvenli bağlantılar kurmak için en yaygın kullanılan internet protokolüdür. SSL, bir sunucu ile bir istemci (genellikle bir tarayıcı) arasında şifreli bir bağlantı kurmaya yönelik bir güvenlik teknolojisi olan Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir.

SSL Sertifikası nedir
SSL Sertifikası nedir

Dijital sertifika, bir kuruluş veya kişi hakkında adres ve telefon numarası gibi bilgilerden oluşur. Bir sertifika yetkilisi, doğruluğunu onayladıktan sonra sertifikayı imzalar. Bu imza, başkalarının web sitenizin kimliğine güvenmesini sağlar. SSL sertifikası ile korunan bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, oturumunuz şifrelenir ve gizlice dinleme, kurcalama ve sahtekarlığa karşı korunur. Sonuç olarak, internet üzerinden iletilen bilgiler gizli ve güvenli kalır.

İnternet kullanıcılarını web sitenizden alışveriş yaparken, arkadaşlarına anında mesaj gönderirken veya hassas bilgi alışverişinde bulunurken güvende tutmak ister misiniz? Bir SSL sertifikası, güçlü bir şifreleme ve kimlik doğrulama katmanı sağlayarak onlara gerçekten doğru Wi-Fi etkin noktasına veya web sitesine bağlı olduklarına dair bir fikir verir.

Neden SSL Sertifikası ?

Herhangi bir siteyi ziyaret ettiğimiz zaman, eğer bu site http:// protokolü ile başlıyor ise tarayıcınızın sunucuya göndermiş olduğu ve aldığı tüm verile açık metin olarak tanımlanmaktadır. Örnek olarak, Wordpress admin panelinde kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparsanız internet dünyasında iletilen tüm bu bilgiler herkes tarafından okunabilmekte. Bu sebeple web sitelerinin trafiğini izleyen birinin kullanıcı adı ve kullanıcı şifrenizi bulabilmesi de mümkün olmakta.

Eğer bir E-ticaret siteniz var ise, online sipariş gibi sebeplerden kredi kartı numaraları tarzında önemli bilgiler içeren verileri topluyorsanız muhakkak SSL sertifikasına sahip olmanız gerekmekte.

SSL Sertifikası
SSL Sertifikası

Google Gözünde SSL

Google arama motoru 2018 Temmuz ayı itibari ile tüm standart HTTP sitelerini güvenli olmayan site olarak işaretleyeceğini duyurdu. Güvenli olmayan web siteleri hem aramalarda geri planda kalacak hem de ziyaretçinin gözünde de eksi bir görünüm sergileyecek.

Örneğin UluTR web sitemizde ki SSL görünümü

ulutr ssl
ulutr ssl

Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır adlı Video

YouTube video

Buna benzer teknoloji ve internet konulu makalelerimize göz atmak için Teknoloji kategorimize göz gezdirebilirsiniz.

Yorum yapın