Regl Nedir?

Tüm kadınların yaşadığı şeydir regl. Peki ama regl nedir? şimdi tüm detayları ile anlatıyoruz.

Regl, kadınların her ay düzenli olarak geçirdiği vajinal kanamadır. Halk arasında adet dönemi olarak bilinir. Tıp dilinde adı, menstrual döngüdür. Rahmin iç yüzeyindeki dokunun kalınlaşarak bir miktar kanla birlikte vajinal yoldan dışarı dökülmesidir. Döllenmenin gerçekleşmediği dönemlerde her 28 günde bir görülür. Bu süreç ergenlikten başlayarak menopoz dönemine kadar devam eder. Regl fizyolojik bir olaydır ve rahmin gebelik için kendini hazırlamasıdır. Menstrual döngünün düzenli olarak gerçekleşmesi kişinin üreme sisteminin sağlıklı olduğunu gösterir. Kişiden kişiye farklılık gösteren adet kanaması genellikle 3-7 gün arasında görülür. 10 güne kadar görülmesi normaldir.

Regl Nedir?
Regl Nedir?

Regl Sancısı Neden Olur?

Regl öncesi dönemde veya regl sırasında karında, kasıkta, bel bölgesinde ve bacaklarda ağrı hissedilebilir. Yumurtlama dönemi ile birlikte kalınlaşan rahim, gebelik oluşmadığı durumlarda progesteron hormonunun etkisiyle incelir bu nedenle rahim içi duvarının(endometrium) rahat dökülmesi için prostaglandin hormonu salgılanır. Bu hormon rahmin kasılmasını tetikler ve regl kanamasından birkaç gün önce salgılanmaya başlar. Regl kanamasının başladığı günden 1  gün sonra kan düzeyinde azalmaya başlayan prostaglandin, çok fazla salgılanırsa regl ağrıları o kadar şiddetli hissedilir. Regl sancısının temel sebebi prostaglandin hormonudur diyebiliriz.

Şiddetli Regl Ağrıları Normal Midir?

Rahmin kasılması ile birlikte başlayan ağrıların regl kanamasının ilk üç gününde görülmesi normaldir fakat fazla şiddetli seyretmesi bazı durumlarda normal olmayabilir. Üç günden fazla süren ve şiddetli olan ağrılarda bir jinekoloğa danışmak gereklidir. Çünkü rahim içinde oluşan bazı kistler ve miyomlar, bu dönemin daha zorlu geçmesine sebep olabilir.

Regl Ağrısına ne iyi gelir?
Regl Ağrısına ne iyi gelir?

Regl Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Ilık bir duş almak, ağrıyan bölgeye ısı uygulamak, düzenli uyumak, su tüketimini artırmak, adetten birkaç gün önce karın bölgesine masaj yapmak regl ağrılarının daha hafif geçirilmesi için uygulanabilecek yöntemlerden bazılarıdır. Regl döneminde beslenmeye dikkat etmek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Ayrıca bu dönemde koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketmek önemlidir çünkü içerisinde bulunan magnezyum ağrıları hafifletmeye yarar. Ağrıları daha şiddetli olanlar için bir doktor kontrolünde prostaglandin hormonunu baskılayan ilaçlar ve ağrı kesici kullanılabilir. Bazı bitkisel çayların da adet ağrılarına iyi geldiği bilinir.

Regl döneminde hissedilen hafif şiddetteki ağrılar ve kramplar normaldir. Fakat bu ağrılar dayanılmayacak dereceye geldiğinde ve kişinin yaşam kalitesini düşürecek şiddette olduğunda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Regl Nedir?

YouTube video

Diğer benzeri içeriklerimiz için Sağlık kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın