VPN’lere Yeni Başlayanlar için Kılavuz 2022

Bir VPN’nin (veya “sanal özel ağ”) nasıl kullanılacağını anlamak için kapsamlı bir kaynaktır. VPN’lere Yeni Başlayanlar için Kılavuz olan bu makalemiz Büyük şirketlerin ve hükümetlerin çok miktarda veri topladığı günümüz dünyasında güvenlik ve mahremiyet çok önemli olduğundan, internete bağlanırken bir VPN kullanmak daha fazla bir zorunluluk haline geliyor.

Diğer insanların çevrimiçi etkinliğinizi gözetleyebileceği bir kafe veya kütüphane gibi yerlerde bağlantı kurmanız daha da önemlidir.

Kapsamlı bir VPN kılavuzu için okumaya devam edin. Bu kılavuz, bir VPN satın aldığınızda veya yalnızca bir VPN’nin sizin için neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız bile bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

En popüler VPN uygulamaları incelenir ve derecelendirilir ve ayrıca belirli kullanıcı türleri için kılavuzlarda açıklanır: yeni başlayanlar, yurt dışına seyahat eden kişiler, internet sansürünü aşma ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik araçları. Bunu 2013’ten beri de yapıyoruz, bu nedenle aşağıdaki tüm bilgiler düzenli olarak güncellenmektedir.

Vpnlere yeni başlayanlar için kılavuz
Vpnlere yeni başlayanlar için kılavuz

İster VPN’lerde yeni olun, ister yalnızca daha fazla bilgi arıyorsanız, eksiksiz başlangıç ​​kılavuzumuz tüm sorularınızı yanıtlayabilir. Bir VPN’nin tam olarak ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve daha da önemlisi neden bir VPN kullanmanız gerektiğini ele alıyoruz.

Sizler için daha önce paylaştığımız En İyi 10 VPN Hizmeti 2022 adlı konumuz da kullanabileceğiniz VPN hizmetlerini sıraladık. Dilerseniz o konumuza da göz atabilirsiniz.

Bir VPN, tüm internet trafiğinizi şifreler, seçtiğiniz bir konumdaki bir aracı sunucu üzerinden yönlendirir ve ardından diğer uçta kodunu çözer.

On yıldan biraz daha uzun bir süre önce, internetle ilgili büyük gizlilik endişeleri, kullanıcılarda endişe yaratmaya başladı. Sorun, web sitelerinin ve barındırma şirketlerinin sitelerinde yaptığınız herhangi bir etkinliği izleyebilmesiydi. Oturum açmadan bir web sitesine göz attıysanız, o şirket sizinle ve ilgi alanlarınızla ilgili bir profil oluşturabilir ve bunu reklamverenlere satabilir. Bu çok endişe vericiydi çünkü bir e-posta bültenine kaydolmasanız veya bir gönderiye yorum yapmamış olsanız bile, site sahibinin bir sonraki nereye gittiğinizi takip edebileceği anlamına geliyordu.

VPN Nedir ve Çalışma Şekli Nasıldır ?

Sanal özel ağ (VPN) , bilgisayarınız ile genellikle size yakın olan güvenli bir sunucu arasında bir tünel oluşturarak çalışır . Örneğin, bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve bir VPN’i etkinleştiriyorsanız, Chicago’daki bir sunucuya bağlanabilir. Tüm internet etkinliğiniz, o sunucuya giden ve bu sunucudan gelen tünel aracılığıyla şifrelenir. İnternet etkinliğinizin güvenli olduğunu bilerek dosya akışı yapabilir, buluta yedekleme yapabilir, web sitelerine erişebilir, film indirebilir ve oyun oynayabilirsiniz.

Bir VPN gereklidir. Özellikle kriminal bilgisayar korsanlığı, gizliliğin ihlali ve çevrimiçi ne yaptığınızı izleme çağında – bunu yeterince vurgulayamayız: bir VPN ile korunursunuz ve VPN olmadan çevrimiçi olarak daha fazla risk alırsınız.

VPN, telefonunuza yüklediğiniz bir uygulama ve bir dizüstü bilgisayarda veya masaüstünde kullandığınız bir istemcidir. Anında şifreleme ekleyerek internet bağlantınızı korur. Güvenli olmayan bir web sitesini ziyaret ederseniz, VPN nedeniyle kendi internet beslemeniz korunur. Örneğin, halka açık bir kablosuz ağda, bir bilgisayar korsanı bilgisayarınıza girip kredi kartınızı ve diğer verilerinizi çalamaz.

Vpn Nedir
Vpn Nedir

Neden bir VPN’e ihtiyacım var?

Bir VPN kullanma kararı, gerçekten kişisel verileri , finansal bilgileri ve web’de gezinme tercihlerini ifşa etme eşiğinize bağlıdır . Bir VPN olmadan, konumunuzu ve hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi reklamcılara, web sitesi sahiplerine ve hatta devlet kurumlarına (bilgisayar korsanlarından bahsetmiyorum bile) ifşa ediyorsunuz.

Bir VPN kullanıyorsanız, kişisel bilgilerinizi gizlemiş olursunuz. Örneğin, yeni bir uygulamaya kaydolmak için bir kredi kartı numarası, doğum tarihi ve adresinizi ilettiğinizde, VPN bu verileri şifreler ve saldırıya uğramaması için güvenli hale getirir.

Ancak, bir VPN gerçek bağlantıyı korur ve bu, bilgisayar korsanlığı için en tipik saldırı vektörüdür. VPN her zaman arka planda çalışır, verilerinizin güvenliğinin ihlal edilmediğinden emin olur ve kimliğinizi ve anonimliğinizi her zaman korur .

VPN ile internetim hızlanır mı ?

Çevrimiçi gizliliğinizi güvence altına almak söz konusu olduğunda VPN‘ler bir mucize gibi görünebilir. Ancak şirketlerin bilgilerinizi izlemesini tamamen engellemek veya internetinizi hızlandırmak gibi yapamayacakları birkaç şey var.

Bir VPN’in internetinizi hızlandıramayacağını  bilmelisiniz. Aslında, bir VPN muhtemelen tam tersini yapacak ve bağlantınızı yavaşlatacaktır . Bunun nedeni, çevrimiçi kimliğinizi ve trafiğinizi şifrelemek için hem ISS’nizin sunucusuna hem de VPN sunucusuna bağlanmanız gerektiğidir. Ve mevcut konumunuzdan uzakta bulunan bir sunucu seçerseniz, internet bağlantınızın oraya gidip gelmesi daha fazla zaman alır.

Bilgi : Bir VPN, internetinizin ekstra bir sunucuya bağlanmasını gerektirdiğinden, uydu internet bağlantısının daha da yavaşlamasına neden olabilir.

Hangi özellikleri dikkate almalıyım?

Bir VPN’yi yalnızca internet bağlantınızı korumanın bir yolu olarak düşünebilirsiniz ve çoğunlukla yaptıkları budur. Günün sonunda bir VPN, internette gezinirken ve kredi kartı gibi kişisel verileri teslim ettiğinizde güvenli, anonim ve gizli olmanızı sağlar. VPN, sizinle uzak sunucu arasında bir tünel oluşturur.

Ancak, bir VPN hizmetine kaydolduğunuzda ve birini kullanmaya başladığınızda, birçok ekstra özellik olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin, birkaç VPN sağlayıcısı, toplam paketin bir parçası olarak ücretsiz bir reklam engelleyici içerir. Birkaç durumda, kötü amaçlı yazılım engelleyici de vardır. Bu, sizi yanlışlıkla bilgisayarınıza bulaşabilecek bir kötü amaçlı yazılım istemcisi indirmekten korur. Dikkate alınması gereken bazı ek özellikler arasında ülke ve sunucu sayısı, onu kaç cihazda kullanabileceğiniz, bant genişliği kısıtlamaları ve arayüz yer alır.

Hangi güvenlik protokolleri desteklenir?

Çoğumuz ekstra güvenlik nedeniyle bir VPN kullanıyoruz. Her VPN, bağlantıya sizi bilgisayar korsanlığından korumaya yardımcı olan ve ayrıca sörf yaparken daha fazla gizlilik ve anonimlik sağlayan şifreleme ekler. Ancak birçok VPN sağlayıcısı, bağlantı için kullanmak istediğiniz güvenlik protokolünü seçmenize izin verir.

İyi bir VPN esneklik sağlar çünkü istediğiniz protokolü etkinleştirebilir, bir hız testi çalıştırabilir ve farklı bir protokol kullanmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Aradaki fark, bazılarının biraz daha hızlı olma eğiliminde olmasına rağmen güvenli olmaması ve bazılarının daha yavaş olmasına rağmen daha fazla koruma sağlamasıdır.

VPN Sunucu
VPN Sunucu

VPN`lerde Sunucu sayısı neden önemlidir?

Erişebileceğiniz sunucu sayısı kritik öneme sahiptir. Daha az bilinen VPN sağlayıcılarından bazıları yalnızca birkaç yüz sunucu sunar. Bu kılavuzdaki en iyi VPN istemcileri genellikle birkaç bin sunar.

CyberGhost 6.600’den fazla sunucu sunar. Bu, nerede yaşıyor olursanız olun her zaman güvenli bir bağlantı bulabileceğiniz anlamına gelir. Bölgenizdeki herhangi bir ülke veya coğrafi sınırlamayı atlamanın bir yolu olarak uzak bir sunucu kullanarak bağlanabileceğiniz için bu VPN’nin değerini de artırır.

Ve deneyebilirsin. Bir sunucuya bağlanır ve hızı test ederseniz, beklenenden daha yavaş olduğunu keşfederseniz, her zaman başka bir sunucuya geçebilir ve bunun daha fazla bant genişliği sağlayıp sağlamadığını görebilirsiniz. En iyi VPN’lerin çoğu, test etmeniz için 1.000’den fazla sunucu sunar.

VPN Hizmetime birden fazla cihazdan erişebilir miyim?

Bulduğumuz hemen hemen her VPN hizmeti, tek bir hesapla birden fazla cihazı kullanarak bağlanmanıza olanak tanır. Bu, VPN kullanmanın büyük bir avantajıdır. Virüs denetleyicisi veya fotoğraf düzenleme uygulamaları gibi bazı yazılımların aksine, telefonunuz gibi yalnızca bir aygıtla sınırlı değilsiniz.

Çoğu durumda, bir VPN en fazla beş cihazdan bağlanmanıza izin verir. Ancak, IPVanish ve Surfshark gibi uygulamalarla ilgili son trend, sınırsız cihaz bağlantısına izin vermektir. Kullanabileceğiniz cihaz sayısını kısıtlamazlar.

Yeni başlayanlar için VPN Kılavuzu
Yeni başlayanlar için VPN Kılavuzu

Bir VPN telefonumda veya tabletimde çalışır mı?

Gelişen teknoloji ile VPN hizmetlerinin kullanımı artık zor değil veya bir masaüstüyle sınırlı değil. Tablet, Laptop, Android ve iPhone cihazları gibi telefonlarda ve tabletlerde çalışan VPN uygulamaları vardır. Favori VPN hizmetinizin cihazınızla çalışan bir uygulaması olup olmadığını App Store’da veya Google Play Marketplace’te arayarak öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın