Dış Cephe Kaplamada Hangi Malzemeler Kullanılır?

Dış cephe kaplamada kullanılmakta olan malzemenin kalitesi çok önemlidir. Bina dış cephe kaplamada hangi malzemeler kullanılır ? Malzemeleri özellikle kullanılan straforlar bakımından birkaç farklı malzeme türüne göre ayrılmaktadır. Dış cephe kaplama işlemleri sırasında kullanılan malzemelerin sahip olduğu kalite dışında dış cephe kaplama işlemleri sırasında kullanılacak paketin 1. Sınıf paket olması da oldukça önemlidir. EPS olarak adlandırılan dış cephede kullanılan hava ile sıkıştırılmış strafor grubu mevcut olduğu gibi gaz ile sıkıştırılan XPS denilen malzemelerde mevcuttur. Genellikle karbonlu EPS olarak bilinen gri renkli paket sistem kullanılmaktadır.

Dış Cephe Kaplama
Dış Cephe Kaplama

Dış cephe kaplamada malzemenin sahip olduğu kalite kadar malzemenin cephe cephe üzerinde kullanılmış olduğu kalınlık da önemlidir. Yangın yalıtımı ve ses yalıtımının yapılacağı yerlerde taşyünü olarak adlandırılan malzemeler kullanılmaktadır. Dış cephe kaplama işleminin yapılacağı yüzey iyice inceledikten sonra kullanılacak malzeme türü uzman kişiler tarafından belirlenmelidir. Uzman kişiler tarafından yapılan inceleme sonucu uygun malzeme seçilmeli ve olması gerektiği gibi uygulanmalıdır. Aksi takdirde istenilen verimi alma konusunda problemleri yaşanabilir. Eğer işlem doğru gerçekleştirilmezse en iyi dış cephe kaplama malzemeleri kullanılsa bile istenilen sonuç elde edilemez. Uygun olarak seçilmiş kaliteli malzemeyi doğru bir şekilde ve usta bir işçilik ile kullanmak başarılı bir sonuç elde etmenin vazgeçilmez koşuludur. Gerekli uygulamalar yapılıp başarılı sonuçlar elde edildiği takdirde yapılan işin kullanım ömrü de daha uzun süreli olmaktadır.

Dış Cephe Kaplamada Hangi Malzeme Kullanılır
Dış Cephe Kaplamada Hangi Malzeme Kullanılır

Dış Cephe Kaplama İle İlgili Tavsiyeler

Dış cephe kaplama işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Kullanılan malzemeler ve kullanılan malzemelerin kalitesi haricinde malzemeler üzerinde kullanılan yapıştırıcının direncinin yüksek olması gerekmektedir. Kullanılan dübeller saf plastikten yapılmış olmalıdır. Özellikle köşe profillerinde polistrol olarak adlandırılan PVC fileli köşe profillerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Cephe üzerinde kullanılan file için alkalidayı file türünün tercih edilmesi önerilmektedir.

Sıvılar ile ilgili yapılan işlemlerde elyaf takviyeli olan sıvılar ve dekoratif içi kullanımda çimento esaslı bir dekoratif kullanılması çok önemlidir. Örneğin iki adet çimento esaslı sıva ve dekoratif de ikisi birden çimento esaslı ise ikisi arasına kesinlikle astar uygulaması yapılmamalıdır. Son kat boya uygulandığında kaliteli ve uzun ömürlü olan, ultraviyole ışınlarına karşı dayanıklı olan, kendi kendini temizleme özelliği bulunan ve su ile kendini temizleme özelliği bulunan boyaların tercih edilmesi yapılan işten verim alınmasını ve yapılan işin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Dış Cephe Kaplama Malzeme Fiyatları

Dış cephe kaplama malzeme fiyatları seçilen malzemenin türüne ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Bütçeye uygun olarak pek çok kaliteli malzeme seçimi yapılabilir. Bunun haricinde malzeme seçilirken kullanılacak olan malzemeler kullanılacakları cepheye ve zemine uygun olup olmadığı da kontrol edilmeli ve malzeme fiyatları tek kriter olmamalıdır.

Dış Cephe Kaplama ile ilgili video anlatımını aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

Buna banzer bilgilendirici makalelerimize göz atmak istiyorsanız UluTR blog sitemizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapın