İşaret dili nedir ?

İşaret dili nedir, nasıl yapılır diye merak eden insan sayısı oldukça fazladır. Günümüzde karşılaştığımız birbiri ile el işaretleri ve mimikler ile konuşan, sağır ve dilsiz insanlar, kendilerine özgü bu işaretler ile nasıl anlaştıklarına şahit oluyoruz. Hatta daha önceleri haber programlarında işaret dili ile yayın yapan kanallar, uzun bir süredir show ve filmlerde de bu dilde yayınlar yapmaya ve bunun üzerinde daha da yenilikçi çalışmalar yapmaya özen gösteriyor.

İşaret dili nedir
İşaret dili nedir

İşaret dili Nedir ?

İşaret dili, kendine has grameri ve kuralları olan bir dildir. Anlamlı işaretler oluşturmak için el şekillerini, ellerin yönünü ve hareketi kullanan görsel-jestsel bir dildir. Sağırlar için işaret dili evrensel değildir; işaret dilleri dünya genelinde ülkeler arasında ve hatta bölgeler arasında farklılık göstermektedir. İşaret dilindeki jestler veya semboller, konuşulan dillerdeki kelimelerin cümleler halinde düzenlenmesi gibi dilsel bir şekilde düzenlenir. Her bir bireysel harekete bir işaret denir; işaretler üç ayrı bölümden oluşur: el şekli (ellerin neye benzediği), bu ellerin konumu ve son olarak bu ellerin hareketi.

Amerikan İşaret Dili (ASL), Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın kullanılan işaret dilidir, ancak diğer ülkelerin iyi konuşmayan veya iyi duymayan insanlarla iletişim kurmak için kendi yöntemleri vardır. İşaret dilindeki jestler veya semboller dilsel bir şekilde düzenlenir; örneğin, her bir bireysel harekete işaret denir ve üç farklı bölümü vardır: el şekli, konum ve hareket. İşaret dili, tıpkı diğer konuşulan diller gibi zamirleri ve zarfları içerebilen tam cümleler oluşturmak için kullanılabilir.

Konuşulan diller gelişirken ve bölgesel lehçeler yaygınken, işaret dili değişmeden kaldı. Amerikan toplumunda daha belirgin hale gelen benzersiz bir iletişim biçimidir. Sağır bir çocuğun topluma eşit erişim için işaret dilini öğrenme hakkı vardır.

İşaret dilinde Alfabe

YouTube video

Bu gibi bilgilendirici yazılarımızın devamını okumak için Faydalı Bilgiler kategorimize göz atabilir ve diğer tüm kategorilerimize ulaşmak için UluTR blog sitemizi genel olarak inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın