Öfke Nasıl Kontrol Edilir?

Herkes hayatının bir noktasında kendini öfkeli hisseder. Önemli olan öfke nasıl kontrol edilir cevabını bulabilmek. Öfke, yeri olan doğal bir duygudur, ancak hayatımızı ele geçirmesine ve kontrolümüzü kaybetmemize neden olmasına izin verirsek, aynı zamanda bir sorun haline gelebilir.
Öfkeyi kontrol etmenin en iyi yollarından biri meditasyondur. Birçok insan meditasyonu rahatlamanın, olumsuz düşünce ve duygulardan kurtulmanın ve yeni olumlu düşünceler geliştirmenin bir yolu olarak kullanır. Meditasyon, sırtınızı düz tutarak rahatça oturmakla başlar. Doğru meditasyon yapmayı öğrenmek zaman alır, ancak yaptığınız zaman sonuçlar buna değer!

Öfke nasıl kontrol edilir
Öfke nasıl kontrol edilir

Öfke Kontrolü

Öfkeyi kontrol etmenin birçok yolu vardır; derin nefes almayı kullanabilir, biraz ara verebilir veya büyük resmi düşünebilirsiniz.
Öfkelendiğimizde vücudumuz adrenalin üretir ve beynimiz vücudumuzdaki kan damarlarına mesaj gönderen hormonlar salgılar. Bu hormonlar, artan kalp hızı, daha yüksek kan basıncı ve midede daha yüksek asit seviyeleri gibi öfke ile ilişkili fiziksel reaksiyonlardan sorumludur. Tüm öfkeden kaçamayız ama onu nasıl kontrol edeceğimizi öğrenebiliriz.

İlk adım, hayal kırıklığınıza neyin neden olduğunu bulmak ve tetikleyicileri belirlemektir. Daha sonra, bu sorunları gerçekleşmeden önce olabildiğince proaktif olarak çözmeye çalışmalısınız.
Öfke doğal ve normal bir duygudur. Ancak kontrolsüz öfke ciddi sorunlara yol açabilir. Öfkenin “doğru” veya “yanlış” bir duygu olmadığını hatırlamak önemlidir. Biri size haksız davrandığında veya size acı çektirdiğinde öfke duymaya hakkınız var. Ancak öfkeniz etrafınızdakileri etkilemeye başlarsa, duygularınızı kontrol altına almanın zamanı gelmiş olabilir. Kişinin öfkesini kontrol etme sürecinin ilk adımı, öncelikle öfkesine neyin sebep olduğunu öğrenmektir.

Birinin öfkesini kontrol etmenin bir yolu, başkalarıyla çatışmaya girmekten kaçınmaktır. Çatışmayla başa çıkmak için başka bir teknik, başka biriyle tartışmadan önce derin nefes alma egzersizleri yapmak olabilir, çünkü bu sizi rahatlatacak ve durumun gerginliğini biraz azaltacaktır. Ayrıca çeşitli diğer
Öfkeyi kontrol etmek önemlidir, böylece daha sonra pişmanlık duyacağınız eylemlere veya sözlere yol açmaz. Öfkenizi neyin tetiklediğini anlamanız ve bu durumların gelecekte olmasını önlemeye çalışmanız gerekir. Ayrıca, ortaya çıktığında öfkeyi yönetme yeteneğinizi geliştirmeye çalışmalısınız.

Diğer adı Kızgınlık olan Öfke`nin Wikipedia açıklaması : Kızgınlık

Buna benzer daha onlarca yazıya ulaşmak için Faydalı Bilgiler kategorimize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın