Sağlık ve Kilo Vermek için Lif

Çoğu insan diyetlerinde yeterince lif almaz. Sağlık ve Kilo Vermek için Lif adlı konumuz da tam olarak da bundan bahsedeceğiz. Bu talihsiz bir durum çünkü günlük öğünlerimize daha fazla lif eklemenin birçok faydası var. Lif, toksinlerin vücuttan atılmasına, sindirim sürecine ve kilo yönetimine yardımcı olur. Aslında, bazı araştırmalar lif eksikliğinin bağırsak yolunu etkileyen ciddi bir hastalık olan divertikülitin bir nedeni olduğunu göstermiştir.

Doğal Meyve ve Sebze lif karışımı, sağlıklı bir iç ekosistemi teşvik etmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Lif, diyetteki en önemli besinlerden biridir, ancak çoğu insan ondan yeterince almaz. Bilim adamları tarafından bu sorunu çözmek için oluşturulan Doğal Meyve ve Sebze lif karışımı, karpuz çekirdeği ve pektin de dahil olmak üzere çeşitli meyve ve sebzelerden izole edilmiş lifler içerir. Her porsiyon %100 toplam kısa zincirli çözünür lifler, %100 çözünmeyen lifler ve %50 çözünür lifler sunar.

Lifsiz uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek zor. Vücudumuzun doğru işlevleri sürdürebilmesi için liflere ihtiyacı vardır. Lif, diyetlerimizde önemli bir bileşendir çünkü deri, ter bezleri ve dışkı yoluyla atıkların atılmasına yardımcı olur. Lif ayrıca şekerleri kan dolaşımına daha yavaş salarak açlık sancılarını bastırmaya yardımcı olur.

Sadece yarımızın yeterli lif aldığını biliyor muydunuz? Lifin ne olduğu ve sağlığınız ve kilo kaybınız için neden bu kadar önemli olduğu hakkında gerçekleri öğrenin.

Sağlık ve Kilo Vermek için Lif
Sağlık ve Kilo Vermek için Lif

Lif Nedir ?

Çoğu insan Lif`in ne olduğunu dahi bilmez. Lif, bitki ve hayvanlardan elde edilen inorganik bir maddedir. Kir, selüloz ve hatta saç bile lif örnekleridir. İnorganik madde olmasına rağmen, lif diyetin çok gerekli bir parçasıdır.

Her gün yeterince lif almak zor olabilir. Piyasadaki tüm düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli diyetler ve atıştırmalıklar ile gerçekten bu kadar önemli mi? Cevap kocaman bir evet! Her gün yeterince lif almak, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmak, sindirim işlemlerine yardımcı olmak ve kilo yönetimine yardımcı olmak gibi birçok fayda sağlayabilir.

Çoğu insan ne kadar çok lif yerlerse o kadar sağlıklı olduklarını düşünür. Genellikle doğrudur. Ne yazık ki, çoğumuz yeterince alamıyoruz. Lif, toksinlerin ve gereksiz yağların vücuttan atıldığı ve emilmeden önce kolon yoluyla atıldığı kalın bağırsağınıza taşınmasında önemlidir. Lif ayrıca yemek yediğinizde sindirime ve daha hızlı tok hissetmeye yardımcı olur.

Kilo Kaybı için önerilen öğünler.

Kahvaltı:

Vücudunuzun enerji ile yakıt alması gerektiğinden kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir. En sevdiğiniz meyve ve kuruyemişlerle bir kase yulaf ezmesi seçerek güne lif açısından zengin bir kahvaltıyla başlayın – bu zaten yaklaşık 10 gram lif demektir!

Öğle yemeği:

yemeği için dışarıda yemek yemek hızlı ve kolay bir seçenek gibi görünebilir, ancak bu sadece cüzdanınıza zarar vermekle kalmaz, kilolarınızın ne kadar çabuk toparlandığını da fark edeceksiniz. Fast food restoranlarından sipariş verdiğinizde, yemeğinizin içinde ne olduğunu tam olarak bilemezsiniz, bu da kilo almanızı kolaylaştırır.

Akşam Yemeği:

Kilo vermek istiyorsanız, akşam yemeğinde çok fazla karbonhidrat yememek ve hafif bir yemek yemek en iyisidir. Bu şekilde vücudunuzun bir gecede yiyecekleri sindirmek için çok çalışması gerekmez. Elyafınızı almak için bol sebze içeren sağlıklı bir yemek pişirin veya Çilekli Ispanak Salata gibi kolay ama lezzetli bir salata.

Yüksek lif içeren gıdalar
Yüksek lif içeren gıdalar

Lif oranı yüksek gıdalar ;

  • Yulaf, çavdar, arpa, beraberinde bunlardan üretilen gıdalar
  • Tam tahıllı undan yapılmış olan ekmek, makarna ve kahvaltılık gevrekler
  • Mısır, Brokoli, havuş ve karnıbahar gibi sebzeler
  • Narenciye, elma türü meyveler
  • Nohur, bezelye ve kuru fasulye gibi baklagiller
  • Kuruyemişler ve tohumlar (chia tohumu gibi)
  • İnce kabuklu patates (kabuğunu soymadan tüketiniz) olarak sayılabilir.

Ayrıca, Lif oranı yüksek diğer gıda örnekleri arasında çilek, muz, brüksel lahanası ve baklagiller bulunur.

Diyet ve sağlık içerikli bilgilendirici makalelerimiz için Sağlık kategorimizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapın