Online oyunlarda MS ne demektir ?

Bir çoğumuz online oyun oynuyoruz. Pek iya Online oyunlarda ms ne demektir ? hiç merak ettik mi ? Muhtemelen hepimizin merak duyduğu ve oyundan çıktıktan sonra ilk işimiz google da MS`nin ne anlama geldiğini aramışızdır. Bunun dışında ise ya bir oyun videosu izlerken öğrenmişizdir ya da oyun sırasında birine sorarak öğrenmişizdir.

Online oyunlarda ms ne demektir
Online oyunlarda ms ne demektir

Peki ya nedir bu Online oyunlarda ki MS ?

Çok oyunculu bir oyun oynuyorsanız, mesajınızın bilgisayarınızdan sunucuya gönderilip geri gönderilmesi zaman alacaktır. Bu, yüksek bir pinginiz varsa, rakiplerinizin yaptıklarına yeterince hızlı tepki vermenizi oldukça zorlaştırır. “Düşük ping”, gecikmenizin düşük olduğu anlamına gelir; bu, daha hızlı eylemler ve genel olarak daha az paket kaybı nedeniyle oyun içinde daha az gecikme yaşamanız anlamına gelir.

Ping’iniz ne kadar düşükse, oyununuz o kadar akıcıdır, çünkü daha az gecikme yaşarsınız ve daha az gecikme yaşarsınız. Temel olarak, mesajınızın sunucuya ulaşması için geçen süre x milisaniyedir. Bunun nedeni, çok oyunculu bir oyun oynarken mesajınızın gönderilmesinin zaman almasıdır. Gecikme süreniz yüksekse FPS, MOBA(çoklu online battle arena oyunları), Savaş, strateji, yarış, dövüş oyunları vb. oyunları oynamak ciddi anlamda zor olacaktır.

Neden ms’yi önemsemelisiniz?

Maçın sonucunu etkileyebileceğinden, rekabetçi oyun için düşük bir ping/ms’ye sahip olmak önemlidir. Bir oyuncunun mesajını göndermesi çok uzun sürerse, mesajı sunucu tarafından alındığında çok geç olabilir.

Örneğin 60 MS, 90 MS’den daha iyi bir bağlantıdır.

Çevrimiçi çok oyunculu oyunlar oynuyorsanız(Örneğin Pubg, Fortnite Battle vs) gecikme veya ping, mesajınızın bilgisayarınızdan sunucuya gönderilmesi ve işlenmesi için geçen süredir. Düşük bir x ms gecikmeniz varsa, bu harika. Yüksek pingli kişilere karşı çok fazla gecikme yaşamadan oynayabilirsiniz.

Şuan düşük ping veren internet sağlayıcılarını kontrol ettiğimizde, buna en çok önem veren ve yeni altyapısı ile oyuncuları ve online film izleyicilerine önem veren en gözde internet sağlayıcısı Türknet olarak görünüyor.

MS Ping Nedir ? Önemi ile ilgili Video Anlatım

YouTube video

Bu yazımıza benzer oyunlar ile ilgili dökümanlara ulaşmak için Oyun kategorimizi incelemenizde fayda var.

Yorum yapın